Няма kak – след зимната почивка се връщате на работа. А там ни дебнат доста по-опасни влияния от това на строгия шеф и злобните колежки. Защо и как да се пазим от вредните лъчения на офисната техника?
Компютър, телефон, принтер – трите уреда, които ползвам в офиса всеки ден. Добавете към тях скенер, рутер, кабели, копирна машина, кафе машина и всякакъв друг вид машини, захранвани от ток. Ако в края на работния ден и вас ви заболи главата както мен, не обвинявайте краткия летен отпуск. Сърдете се на нещо, което не виждате, със сигурност и не усещате – облъчването!
Като това от електромагнитните полета например. „То идва от уреди, базови станции и телефони и е част от т.нар. „нейонизиращи лъчения“, обяснява доц. Мишел Израел, председател на Националния комитет по защита от нейонизиращи лъчения. „Такива са също оптичните, светлинните и ултравиолетовите льчения. И те имат вредно влияние, макар и не толкова голямо като това на йонизиращите — рентгенови лъчи, алфа, бета а други корпоскуларни лъчения (частици).“ Според доц. Израел в офиса има най-различни нейонизиращи льчения – с различни честоти, интензитет и начин на влияние. Ето на кои трябва да обръщате специално внимание:
- Магнитно поле – офисната техника- се захранва с 220 волта електрически ток и в зависимост от консумацията на съответния уред проводниците излъчват по-голямо или по-малко магнитно поле. „Това са магнитни полета промишлена честота (50 Hz), каквато е честотата на тока за всички битови уреди“ казва доц. Израел.
Има обаче офиси със завишени стойности, защото под пода минават силови кабели, които захранват цялата сграда. Същото важи и ако работното място е близо до електротабло, захранващо целия етаж.
Друг източник на магнитно поле е компютърът – независимо дали мониторът е плосък или с електронно-лъчева тръба. ,,Разбира се, този с плоския екран е с по-малко излъчване. Но във всички случаи работното място трябва да се организира на 30-50 см от него. На такова разстояние магнитното лъчение Спада в десетки пъти. То обаче е много по-силно зад монитора. Затова не бива да работите на по-близо от половин метър зад компютъра на колега ши дори се отдалечете на метър, ако моделът е по-стар“, съветва доц. Израел. По същата причина не бива да работите в близост и до принтер, копирна машина иди скенер (който на всичко отгоре излъчва оптично лъчение).
Контактите пък могат да бъдат проблем само ако електросистемата в офиса ви не е добре занулена. „Ако съпротивлението – т. нар „импеданс фаза нула“, е с по-висока стойност, от нормите, край контакта ще има електромагнитно лъчение. Ако обаче не включите уред, консумиращ енергия, няма как около него да има магнитно поле – то се излъчва само от проводници, по които тече ток.“
Климатиците излъчват доста високи интензитети на магнитното поле, но уредите обикновено се монтират високо над главите на хората. Ако все пак са поставени по-ниско или са на земята, не е добре бюрото ви да е близо до тях.
- Електростатично поле – то се получава от синтетичните покрития и материи, а също и при преминаването на хартията през принтера например. „Няма данни такова статично електричество да е с много вреден ефект, но пък то е опасен фактор от гледна точка на риск от взрив или пожар при наличие на запалими материали. Освен това на него се дължат и честите оплаквания на хората, работещи на компютър, за сърбежи по кожата и сухота в очите“, обяснява експертът.
- Микровълнова енергия – системите за връзка (дек телефоните, рутерите) излъчват микровълни (с много къса дължина на вълната). „По честота тези лъчения са близки до излъчваните от джиесемите и базовите станции на мобилните телефони. Ако в офиса имате микровълнова фурна, тя също излъчва такива вълни. Една такава печка има мощност от около 750 вата, докато тази на мобилния телефон е хиляди пъти по-малка. И въпреки това на 31 май т.г. Международната агенция по изследване на рака включи лъченията на мобилните телефони като възможен канцероген“, казва доц. Израел.
ДОПУСТИМИТЕ СТОЙНОСТИ
Плътността на магнитния поток се измерва в гауси (или тесла – по-нова величина за измерване, като 1 тесла = 10 хиляди гауса). „Стойности над 1 гаус са опасни за здравето, особено за хора, които имат вградени активни имплантанти (инсулинова помпа или кардиостимулатор например). Но 1 гаус е почти непостижима за офиса величина. Въпреки това а стойност от 10, 20 или 30 милигауса (т.е. 30 хилядни от гауса) може да е проблем. Защото според Световната здравна организация (СЗО) магнитното поле от 50 Hz, каквото имаме в офиса, е възможен канцероген. То не може да предизвика рак, но би могло да усили действието на друг канцероген. Установено е например, че в домове с магнитно поле от над 3 милигауса заболяванията от детска левкемия са в пъти по-чести.“
ИЗМЕРВАНЕ
Ако подозирате, че облъчването в офиса ви надвишава нормите, можете да се обърнете към Националния център по опазване на здравето и анализи, чиято лаборатория има международно признание. Друга институция, която се занимава с тези проблеми, е Националният комитет по защита от нейонизиращи лъчения, създаден със заповед на министъра на здравеопазването по международен проект на СЗО. „Има и непрофесионални уреди за домакинствата, които измерват различни честотни диапазони и алармират при превишаване на нормата. Те обаче не се калибрират, т.е. не са точни и могат да служат само като ориентир“, уточнява доц. Израел.
Add comment