Естествената менопауза (не тази, предизвикана след хирургична намеса или възникнала по други причини) протича в три отделни фази: перименопауза, менопауза и постменопауза.
- Перименопауза.
Означава „около края на менструацията“ и най-точно и пълно отразява всеобщата представа за менопаузата. Настъпва, когато яйчниците започват да произвеждат по-малко количество полови хормони – естроген, прогестерон и тестостерон.
Отслабването на функцията на яйчниците настъпва постепенно. В някои случаи се наблюдава голямо колебание в нивата на половите хормони. (Ако напоследък циклите ви протичат с обилно менструално кървене, уведомете лекаря си, за да се изключат други възможни причини за кръвоизливите като например миома или рак на ендометриума). В този период са силно изразени оплакванията от горещи вълни, безсъние и проблеми с паметта. Лигавицата на вулвата и влагалището става все по-суха и атрофира. В резултат на това сексуалният контакт може да бъде свързан с неприятни усещания и възниква предразположение към инфекции на пикочните пътища.
В този период все още има вероятност да забременеете, затова лекарят може да ви изпише ниски дози противозачатъчни таблетки като алтернатива на хормоналната терапия. На теория е възможно забременяване две години след последната менструация, ако жената е под 50 години, и поне една година след последната менструация, ако жената е над 50 години.
Друг начин да преодолеете проблемите на менопаузата е, като се подложите на ХЗТ. Ползата в случая е, че менструалният цикъл ще се нормализира, но неприятното е, че приемът на контрацептиви или ХЗТ могат да ви заблудят и да не разберете кога реално е настъпила менопаузата.
Средната възраст на началото на менопаузата в Западна Европа е 51 години, но реално това може да се случи по всяко време между 40 и 50 години. Перименопаузата обикновено настъпва около 47 години и може да продължи от две до десет години.
Противно на всеобщото мнение, възрастта, на която сте получили първата менструация, не предопределя кога ще настъпи последната. Много по-вероятно е да навлезете в менопаузата на същата възраст като майка си или баба си. Статистиката потвърждава теорията, че жените пушачки обикновено навлизат в менопаузата 2-3 години по-рано от непушачките.
- Менопауза.
В буквален смисъл менопаузата е събитие, което се случва веднъж в живота на жената – последният менструален цикъл. Разбира се, менопаузата се констатира със задна дата, т. е. вие ще разберете, че е настъпила, когато последният ви цикъл не се последва от други в продължение на 12 месеца.
- Постменопауза.
Това е периодът от живота на жената след менопаузата. В миналото, когато хората рядко са доживявали след 55 години, той се е приемал като началото на края. В днешни дни обаче продължителността на живота е по-голяма (до 80 дори 90 години) и много жени могат да се радват на почти толкова години живот след менопаузата, колкото преди нея. Въпреки това рискът от сърдечносъдови заболявания, инсулт и остеопороза по време на постменопаузата остава ви сок. Именно затова лекарите съветват жените да приемат допълнително калций, магнезий и витамин D, да се хранят пълноценно, да консумират бедна на мазнини храна и да спортуват умерено. Някои лекари препоръчват също така прилагане на ХЗТ след менопаузата.
Add comment