Оптимизмът не се състои само в положително мислене („пасивен оптимизъм“ по думите на психолозите). Той включва и предприемането на конкретни действия с цел подобряване условията на живот.
ФАКТ:
Сред 300 пациенти, приети в болница заради травми, мъжете и жените, които вярват, че могат да научат нещо полезно от неприятното изживяване и са убедени, че злополуката е била неизбежна, напускат болницата по-бързо от тези, които обвиняват себе си за случилото се.
Бъдете позитивни
Положителната нагласа към живота ще ви накара да се чувствате по-щастливи. Учените са доказали физическите и социалните ползи от това събитията в ежедневието да се приемат с усмивка. Изследванията сочат, че оптимистите обикновено живеят по-дълго от песимистите.
Дори и да не сте оптимист по природа, можете да се научите да бъдете. Започнете, като се преструвате и след време ролята, която играете, ще се превърне в истинска. Следвайте следните стъпки:
Променете гледната си точка.
Не приемайте отрицателните събития в живота си като проблеми, а като предизвикателства. Например ако лекарят ви съобщи, че сте болни, вместо да изпаднете в отчаяние и да разчитате само на него/нея за помощ, задавайте въпроси и се информирайте по всякакъв начин за заболяването си (например като четете допълнителна литература). Включете се в терапевтична група, където ще намерите подкрепа в лицето на хора с подобна съдба.
Казвайте „Благодаря!“ всеки ден.
Започнете да си водите дневник на щастливите събития. Напишете десет неща, незначителни и важни, за които сте благодарни (например „днес компютърът ми не блокира“ или „човекът до мен е в отлично здраве“). Допълвайте дневника си ежедневно с подобни ситуации и в тежките моменти просто го вземете, налейте си гореща напитка, настанете се удобно във фотьойла и го прочетете.
Гледайте на света през очите на дете.
Оставете обикновените неща да ви изненадват. Обърнете внимание на красотата и чудесата около себе си – новородено бебе, пеперудите, специалните ефекти в най-новите филми, променящите се сезони и всички невероятни неща, които ви заобикалят.
Обещайте си, че вече няма да се чувствате нещастни.
В началото ще ви бъде трудно, но бързо ще свикнете. Започнете с една минута, след това час, ден и така увеличавайте постепенно времето, в което си налагате да се чувствате щастливи. Дейл Карнеги е казал: „Дръжте се така, сякаш вече сте щастливи, и скоро наистина ще се почувствате щастливи.“
Add comment