- Как да се почувстваш отново спокойна, сигурна, щастлива и недокосната от ежедневния стрес?
Aко имаш подозрения, че страдаш от хронична тревожност, е нужно спешно да посетиш специалист, който, ако диагнозата се потвърди, да ти помогне с професионална грижа и лечение. Наред с поведенческата терапия и евентуално предписаните медикаменти обаче, ти можеш да си помогнеш и сама, спазвайки някои препоръки, които да направят лечението ти по-ефикасно. Имай предвид, че повишената тревожност е сериозно медицинско състояние, което налага помощ от специалист. Опциите, които предлагаме по-долу, нямат за цел да заместят намесата му, а само да я подпомогнат, пише сп. „Блясък”.
ПИПЕР МЕГИСТИКУМ (КАВА)
Редица изследвания показват, че тази билка от семейството на черния пипер действа много успешно при симптоми на общо тревожно разстройство. Въпреки че е само билка и едва ли може да има странични ефекти, консултирай все пак честотата на приема и с твоя лекуващ специалист.
ИНОЗИТОЛ (ВИТАМИН В8)
Проучванията показват, че приемът на достатъчни количества от този витамин разреждат интензитета и честотата на паническите атаки, а неговата липса може да бъде една от причините за появата им. Освен това, високите му нива в организма помагат срещу безсъние.
БИЛКОВИ ЧАЙОВЕ
Валерианът и пасифлората се ползват отдавна за успокояване на нервите и за лечение на тревожност, въпреки че досега няма изследвания, категорично доказали, че те са ефективни и при тревожно разстройство. Въпреки това, никога няма да навреди на нервите ти, ако сядаш по-често на някое спокойно място с чаша топъл билков чай в ръка.
АКУПУНКТУРА
Според някои специалисти, акупунктурата помага за облекчаване да симптомите при общо тревожно разстройство. Ефективността й обаче явно е строго индивидуална, както при повечето алтернативни средства за лечение.
ПИСАНЕ
Изненадващо, а? Много хора твърдят, че когато не могат да заспят нощно време, им помага, ако станат от леглото, седнат пред белия лист и нахвърлят върху него своите тревоги и страхове. Това по някакъв начин пречиства душата и ума им. Нищо не ти пречи да опиташ, когато усетиш че зацикляш и не можеш да потънеш в обятията на съня.
ТЕХНИКИ ЗА ОТПУСКАНЕ
Те биват различни видове – медитация, дълбоко и бавно вдишване и издишване, т.нар. прогресивна мускулна релаксация и други подобни. Общото между всички тях е, че прилагани правилно, понижават нивата на стресовите хормони в организма ти. Проучванията сочат, че в определени случаи влияят при панически разстройства.
ФИЗИЧЕСКА АКТИВНОСТ
Знаеше си, че няма как да мине без нея, нали? Упражненията за тялото гонят депресията, повишават нивата на хормоните на доброто настроение в тялото ти. Повече от ясно е в такъв случай, че ще ти помогнат и при тревожност и панически разстройства. Едно скорошно изследване се базира на следния интересен експеримент: с помощта на медикаменти умишлено се предизвикват панически атаки при 15 здрави доброволци. В единия случай обаче те са били физически активни преди приемането на медикамента, а в другия просто са си почивали. Резултатът – само шест от тях са имали паническа атака след физическата активност. Броят на атаките след като тялото е било в покой, е бил два пъти по-голям – при 12 от участниците в експеримента. Изводът е ясен – едва ли е нужно да се натоварваш като професионален спортист, но физическата активност никак няма да ти навреди, и колкото повече и по-честа е тя, толкова по-добре!
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment