Често се питаме дали е правилно да се консумират много портокали на ден? Ето какво обясняват специалисти по хранене:
Зимата е сезонът, в който по традиция се консумират най-много цитруси, като особено любими на всички са портокалите. Как обаче тези тропически плодове влияят на нашето здраве и възможно ли е да водят до опасни последици? Оказва се, че портокалите, както всички цитрусови плодове, са силен алерген, опасен за здравето ни.
Като един от естествените източници на витамин С, е необходимо да се обърне внимание на някои правила при консумацията на портокал, който през зимата е запас за здраве, като се откроява със своя имуностимулиращ ефект.
Най-важните предимства на портокала са, че поддържа имунната система, предпазва организма от микроорганизми и намалява възпалението при заболявания като ревматоиден артрит. Той е полезен за здравето на сърцето със съдържанието на фибри и калий, като понижава холестерола.
Полезен е за здравето на очите с богатото си съдържание на витамин А, както и че ускорява заздравяването на рани.
Защитава здравето на кожата, като подпомага синтеза на колаген, предотвратява образуването на камъни в бъбреците. Той е богат на антиоксиданти, които предотвратяват увреждането на клетките и се борят със свободните радикали, причиняващи рак.
Когато става дума за силен имунитет, първото нещо, което идва наум, е витамин С, за който се смята, че ефективно поддържа организма срещу инфекции на дихателните пътища, грип и Covid-19, от естествени източници, адекватно и правилно. През зимата портокалът почти покрива ежедневните ни нужди от витамин С, когато се консумира в среден размер на ден.
В допълнение към високото съдържание на витамин С, което съдържа, предотвратява увреждането на клетките с калий, фолиева киселина и цитрат, поддържа имунната система и предпазва организма от микроорганизми. Въпреки това, за да извлечете максимална полза от портокала, трябва да се спазват някои правила.
Портокалът се откроява като много богата храна, особено на витамин С, който е известен като най-нестабилния сред витамините. Нивото на витамин в него губи своята активност при взаимодействие с кислорода във въздуха. Излагането на портокала на процеси като белене, рязане, смачкване или сушене е една от основните причини за тази ситуация. Поради тази причина ще е от полза портокалът да се обелва непосредствено преди да се изяде и да се консумира, без да го режете с нож.
Консумирането на самия плод вместо плодов сок ще осигури по-ефективни ползи за тялото. Вместо да изцеждате сока от портокал, консумирайте го с пулпата. Използването на 3-4 портокала за 1 чаша сок ще увеличи съдържанието на калории заедно с количеството въглехидрати, които приемате.
Освен това, като се има предвид, че е източник на витамин С, съдържанието му в прясно изцеден портокалов сок, който често се използва за закуска през зимата, е по-малко, отколкото си мислим, поради процеси като смачкване.
В допълнение към съдържанието на витамин С, бялата част на портокала, която е добър източник на пулп, трябва да се консумира след обелването му. По този начин подпомага приема на диетични фибри, които играят важна роля в поддържането на здравето на храносмилателната система, която е първата линия на защита на имунната система.
Портокалът, като кисел плод, може да засили подуването на корема, парене и оплаквания от газове в стомаха, особено при хора със заболявания на храносмилателната система като рефлукс, гастрит и киселини. Поради тази причина не яжте портокали късно вечер, което ще подпомогне намаляването на тези оплаквания.
Хората със заболявания като диабет и инсулинова резистентност трябва да консумират портокала като цяло, а не като плодов сок, за да не загуби съдържанието си на пулпа при регулиране на кръвната захар. Те могат да консумират 1 порция, 1 средно голям портокал, като добавят здравословни източници на мазнини като сурови ядки или източници на протеини като кисело и прясно мляко в закуски.
Когато приемате витамин С повече от необходимото, усвояването му в организма намалява. Според нуждите на човека ще е достатъчно да се консумират 1-2 портокала на ден. Тъй като нуждата от витамин С се увеличава при пушачите, той може да се консумира 2 пъти на ден, ако не се консумират други източници на витамин С.
Около 80% от диетичното желязо е нехемово желязо от растителен произход. Този тип желязо, което се усвоява по-малко от желязото от животински произход, става абсорбируемо в присъствието на витамин С.
Можете да нарежете портокали в салатите си, за да увеличите приема в организма на нехемово желязо, което се съдържа и в бобовите растения, зърнените храни и зелените зеленчуци като спанак, и за да подправите зимните салати, където не можем да използваме домати.
LecoVita ЦитроВАКС плюс спомага за нормалната функция на имунната система и увеличаване на защитните сили на организма. Подпомага нормалния метаболизъм, производството на енергия и намалява чувството за отпадналост и умора.
“Здравейте, прекрасни хора. Името ми е Димитрина, от град Ловеч и доскоро имах постоянно чувство за умора и отпадналост. Имам приятелка, която е фармацевтка. Тя ми препоръча LecoVita ЦитроВАКС плюс. Започнах да пия тези ампули и в момента се чувствам много по-добре. Вярвам също, че ще ми помогнат против грип и настинки през зимните месеци“ – Димитрина.
Add comment