Детето лесно може да се научи да разбира часовника и да тълкува правилно времето – просто има тънкости за отделните възрасти, с които по-лесно можем да му помогнем да се справи.
До 4-годишна възраст
Още е рано хлапето да улови тънкостите на това абстрактно понятие – времето. Но спокойно можете да му обясните за часовете, минутите, секундите – за разликата между тях. Най-добре използвайте часовник играчка, с голям циферблат и стрелки. Разкажете му, че часът е много по-дълъг от минутата, че в него има много минути, а после по същия начин – за секундите. Можете да ги сравните и по бързина – сякаш стрелката за часовете е бавно влакче, за минутите – по-бързо, а секундната – експресен влак.
Какво можем да направим за определено време е забавна игра – например за секунда може да се плесне с ръце, а за минута хлапето може няколко пъти да обиколи стаята. А за час? За толкова можете да отидете до магазина и да се върнете. Не е лошо да разкажете на детето и за други видове часовници – слънчев, пясъчен – пак на игра.
От 4 до 6-годишна възраст
Детето е готово да се научи да познава часовника. За повече нагледност е добре да използвате голям часовник играчка – а можете и сами да направите заедно с детето часовников циферблат. Можете да изпишете не само часовете от 1 до 12, но и да продължите с цифрите във втори кръг – от 13 до 24. После може да добавите и минутите – 5 при единицата, 10 – при двойката и т.н. Важно е стрелките на часовника да се въртят свободно, а ако може, дори да се махат, за да може например докато обяснявате за часовете, да махнете минутната и секундната стрелка. Когато въртите стрелката по циферблата и казвате колко часа показва, не забравяйте да обръщате внимание какво се случва в живота на детето в този час от деня. Когато малчуганът свикне с часовете и вече разбира какво показва малката стрелка, добавете минутната и започнете да ги съчетавате.
На 7-годишна възраст
Около тази възраст детето вече може да се учи да управлява собственото си време. Така че можете да провокирате това умение. Как? Ето няколко хрумки на какво да го научите.
Да си прави списък със задачи – за да не забрави или пропусне нещо. Можете да направите у дома табло с таблица, на която да се вписват ежедневните дела на детето (както и вашите). Не е лошо да контролирате как ги изпълнява. Можете да използвате магнитна дъска – малките деца с удоволствие работят с картинки и рисунки, пише Журнал за жената.
Хубаво е детето да се научи да има приоритети – определете заедно с него какво е важно: животът и здравето, семейството, достигането на целите. Най-лесният начин за определяне на приоритетите е разделянето на всички ангажименти на групи – например „важни“ и „маловажни“.
Намерете начин да обърнете вниманието на детето и към това как изразходваме времето – и защо то сякаш се губи: обикновено заради закъснение, безпорядък, разсейващи моменти. Например му обяснете, че ако се очертава да чака нещо дълго, е добре да планира предварително с какво да запълва времето на чакането. И още: за да не се успива човек и да не закъснява, е добре да ползва будилник/аларма и да излиза от къщи със запас от време. И – съвсем не на последно по важност място – нека хлапето разбере, че когато у дома се поддържа подредено, тогава нужната вещ се намира винаги лесно и бързо.
Ето така, с малко търпение от ваша страна, помогнете на хлапето да се „сприятели“ с времето, за да успява във всичко.
Add comment