Антибиотичната резистентност възниква по естествен път, но неправилната употреба на антибиотици при хора и животни може значително да ускори процеса. Все повече болести са трудно податливи на антибиотично лечение, тъй като използваните медикаменти са все по-неефективни.
Друг тревожен факт е, че дори да не сме болни и да не пием антибиотици за лечение, пак ги приемаме под скрита форма – от храните, защото антибиотиците се използват в животновъдството и растениевъдството. Добрата новина е, че България е на средно ниво в Европа по отношение на антибиотичната резистентност, благодарение на разяснителната работа на специалистите в доболничната и болничната помощ. Най-голяма резистентност в Европейския съюз се отчита в Гърция и Румъния.
Думата на статистиката
Всяка година в Европа 25 000 души стават жертва на антибиотичната резистентност, която е една от най-големите заплахи за здравето на европейците днес.
В световен мащаб смъртните случаи вследствие на причинени от резистентни микроорганизми инфекции са близо 700 000 годишно. Данните бяха представени на пресконференция в рамките на Световната седмица, посветена на отговорното прилагане на антибиотици и Европейския ден на антибиотиците (18 ноември), организирана от Национален център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) в София. На събитието беше представена образователна брошура за общопрактикуващи лекари и педиатри, която включва съвременни принципи на лечение на честите инфекции в амбулаторни условия, базирани на актуални данни за локалната антибиотична резистентност и прием на антибиотици в България. Можете да я откриете на сайта на НЦЗПБ, поясниха специалистите.
Прилагането на бързи тестове за необходимост от антибиотици
Установено е, че някои бързи тестове, които могат да се извършват в кабинета на лекуващия лекар, значително намаляват ненужното изписване на антибиотици чрез подпомагане на диагнозата. Такива са антигенният тест за стрептококи Група A (GAS), който се провежда чрез вземане на тампон с гърлен секрет, както и тестът за определяне на С-реактивен протеин (CRP) с проба от периферна кръв (взета от пръста). Резултатите и от двата теста се получават за 5 до 10 минути.
Доц. Иван Иванов от НЦЗПБ поясни, че първият тест (GAS) е особено полезен за децата, които най-често боледуват от стрептококови инфекции и тогава се налага да бъдат лекувани с антибиотици. Затова специалистите от НЦЗПБ са предложили този тест, който се прави у нас и се заплаща (около 15-18 лв.), да минава по здравна каса за децата.
Съвети
По отношение на борбата с микробиотичната резистентност е добре да спазвате тези съвети: да се приемат антибиотици само след лекарско предписание; винаги да се изпълнява прецизно рецептата на лекаря; никога да не се приемат антибиотици, изостанали от предишни курсове на лечение; никога да не се споделят предписани антибиотици с други хора; да се избягват контакти с болни хора; редовни ваксинации и висока лична хигиена, пише Журнал за жената.
Пробиотици и антибиотици
Мнозина считат, че няма причина да приемат пробиотици по време на антибиотично лечение, защото антибиотиците ще унищожат полезните микроорганизми. Безспорно силният медикамент ще унищожи част от пробиотиците, но друга част от тях ще остане и значително ще намали негативния ефект, който оказват антибиотиците върху чревния тракт. Единственото важно условие в случая е антибиотикът и пробиотикът да се взимат в различно време с поне няколко часа интервал между двата.
Лактик ферментс – пробиотик + пребиотик Топ продукт с мощен и бърз ефект !Задължително след прием на антибиотици и стомашно-чревен дискомфорт!
Add comment