Хоста е от сем. Зюмбюлеви. В цветарството заедно с красиво цъфтящите видове се използват и такива хости, които са с красиви листа. Ефектно контрастиращи с цъфтящите растения, усилвайки или смекчавайки окраската им, листнодекоративните видове внасят хармония в градинските композиции.
Родът наброява 400 вида, които са разпространени в Далечния изток и в страните от Източна Азия. Представлява многогодишно растение с компактно или късо коренище. Листата са прикоренови, на дръжки, сравнително едри, с различна окраска и форми: зелени, синьо-сиви, пъстри, от ланцетни до широко яйцевидни.
Повърхността на листата също е разнообразна: гланцирана, неравна, с восъчен налеп или металически отблясък. Цветоносите почти не са облистени, едри са, но някои видове са до 120 см височина. Цветовете са сини, виолетови, по-рядко бели, събрани в четковидни, често едностранни съцветия. Плодът е триръбеста кожеста кутийка. Семената са многобройни, черни или черно-кафяви, плоски, съхраняват кълняемостта си една година.
Растенията силно се отличават и по своя размер. Нерядко можете да видите гиганти с височина до 120 см, както и джуджета, които са високи само 5 см. Възрастните екземпляри от високите сортове приличат на тропични растения. Расте на скали, по бреговете на реки, нерядко в самата вода, на склоновете из планините, понякога по пясъчни дюни и заблатени участъци. Цъфти през лятото и есента.
Местоположение
Може да издържи студове, да понася сянка. Декоративният вид на растението може да се развали само от голите охлюви, но борбата с тях е сериозен проблем.
Грижи
Непретенциозно и лесно за отглеждане растение. Почвата трябва да е неутрална, влажна, пропусклива, с примеси на глина. Необходимо е торене с органичен тор. Прецъфтелите цветове трябва редовно да се почистват.
Размножаване: чрез разделяне през пролетта или есента. Младите издънки са изключително крехки.
Add comment