В края на 50-те години на XX индийският монах Махариши Маджеш Йоги започва да учи на нова форма на медитация, която лесно може да се практикува от заетите съвременни хора по света.
Той я нарича трансцендентална медитация и се основава на концепцията за медитацията: използването на мантри с кратки думи или фрази, повтаряни наум, може да помогне на практикуващия да потисне много мисловни процеси и да достигне до дълбоко ниво на съзнанието. Мантрите се избират въз основа на темперамента и професионалното занятие на ученика. Духът зад ТМ е философската система Веданта, която е основата на повечето съвременни школи на индуизма.
Простата техника създава състояние на “спокойна бдителност”, за която се смята, че издига мисленето, за да достигне до източника му: собствения резервоар на разума от енергия и творческа интелигентност. Така хората могат да достигнат до пълна релаксация, вътрешен покой, подобрена жизненост и творчество. ТМ обикновено се прилага 15-20 минути всеки ден.
Голяма част от изследванията върху психологичното и физиологичното въздействие на медитацията са били провеждани във връзка с ТМ. Тe показват, че постиганото ниво на покой е по-дълбоко от съня. Друг основен резултат е, че медитацията създава всички телесни реакции, които са противоположни на реактивната характеристика на стреса: “борба или бягство”. По време на медитацията дишането се забавя, ударите на сърцето стават по-повърхностни, мускулите се отпускат, крьвното налягане се нормализира и в кръвта и кожата се наблюдават промени в състава, които сочат намаляване на напрежението.
Интересното е, че през 60-те години д-р Хърбърт Бенсън — американският пионер в изследванията на реакцията на релаксация, показва, че ритуалните техники в различни християнски традиции могат да са толкова ефективни, колкото ТМ за постигането на същите резултати.
МЕДИТАЦИЯ СИДХА
Това е друга практика, чиито корени са в Индия. Тя използва както мантри, така и контрол върху дишането, за да успокои разума и по този начин да позволи спонтанно изместване на съзнанието. Мантрата се повтаря на глас и служи на две цели. Разглеждана просто като чист звук, тя кара тялото и ума да вибрират с определена честота, която индуцира състояние на медитация: енергията резонира в безсъзнателното. Освен това тя действа чрез осигуряване на фокус, който държи разума и го спира от разхвърляне на енергията му върху разпръснати мисли и образи.
Това, което е известно като “съзнание за дъха”, е също важно: умът трябва да се настрои към начина, по който въздухът навлиза и излиза от тялото.
Add comment