Повечето родители само в мечтите си могат да видят хлапетата си тихи и с изискани маниери в ресторант или в магазин. Или пък – братчетата и сестричетата да не спорят помежду си на висок глас и да не воюват за играчки… Мечтите обаче могат да станат реалност, ако спазвате няколко основни правила при общуването си с децата.
Когато учите на нещо децата си, винаги казвайте ясно и разбираемо, как е редно да постъпват и какво точно очаквате от тях. И задължително им обяснете защо е необходимо това да е така. Кажете какви са правилата и ако не бъдат спазени, очертайте ясно границите им – но със спокоен и неутрален тон. Подкрепяйте децата в старанието им да постигнат желаното от вас поведение. Ако забележите, че им е много трудно да направят това, което изисквате от тях, то значи сте вдигнали много летвата и е добре да вървите към целта по-бавно, поставяйки по-лесно постижими задачи за начало. Не забравяйте, че изискванията ви все пак трябва да са съобразени с възрастта и конкретните знания и умения на детето. Не може да очаквате едни и същи неща от 5-годишно и 2-годишно дете. Целият процес на определяне на правила и приучване на хлапето да ги спазва трябва да се случва с уважение към личността му.
Бъдете последователни
Не забравяйте нещо много важно: никога не изричайте напразни заплахи. Сигурно и на вас ви се случва да го правите или сте били свидетели на това как родители подкупват или плашат децата си с всякакви неща, които не само те, но и самите хлапета са наясно, че няма да изпълнят.
Бъдете откровени със синовете и дъщерите си, казвайте им само това, което наистина мислите и възнамерявате да направите. И не изисквайте от тях неща, които вие самите не бихте направили. Бъдете последователни, дори и това да не даде мигновен ефект, със сигурност бъдещето ще ви се отплати с неочаквано добри резултати.
Бъдете организирани
Децата се чувстват спокойни и щастливи, когато растат в ясно структурирана и изпълнена с любов среда. Като отделяте време, за да поддържате жилищното пространство относително чисто и подредено, вие създавате предпоставки децата да се чувстват спокойни и комфортно. Така, пораствайки, и те самите ще се научат да полагат грижи за вещите и стаята си. А и по принцип децата, които са отгледани в подредена и ясно структурирана среда, са по-склонни да създадат такава и като възрастни, а това е добра предпоставка за бъдещия им успех във всички сфери на живота.
Бъдете обичащи
Приучвайте към дисциплина с… любов. Каквото и да се случи, въведете следното правило и за себе си: че, когато общуваме, ръцете са, за да се галим, прегръщаме и да си помагаме един на друг, не за да се нараняваме. Ако можете да направите света по-добър, то направете го, но ако наранявате, променете собственото си поведение. Бъдете любезни, мили и търпеливи с децата и винаги търсете отговор и смисъл в любовта си към тях.
Бъдете забавни
Възпитаването и обучаването не трябва да е поднесено суховато. И на възрастните ни е трудно да се съсредоточим в скучни материи, а за децата да не говорим… Когато можете, използвайте различни игри, например ролеви или интерактивни занимания, с които да им помогнете по-лесно да разберат и приемат новостите. Можете например да си нарисувате цветна планина или пък дъга, по които децата да се „изкачват“ всеки път, когато направят нещо хубаво. Може да им дадете и те да рисуват своя път към върха. Когато е ангажирано въображението им, децата са много по-въодушевени в заниманията си. Отделен плюс е развиването на тяхното творческо мислене. Така че – забавлявайте се заедно!
Add comment