Популярността на тези малки животинки като домашни любимци расте непрекъснато – те пленяват вниманието ни с милия си поглед и пухкаво телце…
Понякога обаче импровизираната покупка на такава животинка за себе си или за подарък на близък се оказва проблем, защото не знаем нищо за екзотичната чинчила. Добре е, преди да решите домът ви да стане убежище за нея, да разберете повече за отглеждането й.
При правилна грижа чинчилите живеят много дълго – до 25 години. Затова при покупка обмислете ще можете ли да осигурите на животното добри условия за съществуване толкова години напред. Чинчилите са много по-беззащитни от котките и кучетата и напълно зависят от стопаните си. Така че тяхното отглеждане си е отговорност – готови ли сте за нея? Ако е така, нека да видим все пак какви са плюсовете и минусите на отглеждането на чинчила в домашни условия.
Добрите страни
Чувстват се прекрасно в градски условия, в апартамент. Живеят дълго.
Нямат неприятна миризма, поддържат хигиена на правилните места.
Чинчилите са добродушни – хапят изключително рядко.
Умни са – отзовават се по име. Могат да бъдат научени да изпълняват някои команди – поддават се на дресировка.
Красиви са, козинката им е копринено мека.
Както и всеки друг домашен любимец, отглеждането на чинчили си има особености.
Те са нощни животни – най-активни са именно тогава. Играят, гризат, бягат – и всичко това е достатъчно шумно, така че ако се опитвате да спите в същата стая, може и да се окаже невъзможно.
Чинчилите се къпят в пясък, така че обстановката постоянно ще е малко песъчлива. Температурата в дома ви трябва да е 18-25°С – чинчилите не понасят високи температури.
Тези животинки се нуждаят от голяма, просторна клетка, която ще заеме сериозно пространство в дома ви.
Ако пускате своята чинчила на разходка из апартамента, е добре да я наглеждате, защото иначе ще се окажете с прегризани кабели. Това е неприятно за вас, а за чинчилата може да е опасно – например да я удари ток. Важно е и да няма достъп до стайните растения, защото някои от тях са отровни.
Ако чинчилата се разболее, е трудно да се намери компетентен ветеринарен лекар (има и много добри).
Чинчилите са горди и свободолюбиви животни, затова не очаквайте да стои в ръцете ви с удоволствие и да се гушка като коте. Това същество е по-скоро за съзерцаване, отколкото за нежни притискания. И все пак обича да бъде галено зад ушичките, както и да похапва от ръцете на стопаните си парченца сушена ябълка или ядки.
Add comment