Повечето деца преминават около 3-годишна вързаст през период, в който се инатят и не се подчиняват на родителската воля.
Това е тяхната първа стъпка към автономност и класически етап от развитието им. Но какво да правим, ако това продължи прекалено дълго?
Хлапето се въргаля на пода
То иска да остане още на гости или да довърши пакетчето с бонбони, а вие му пречите – и ето, кризата назрява. Въргалянето по пода е начин детето ви да изрази гнева си, за който не намира достатъчно думи или сълзи. Неговото тяло му служи като изразно средство. Има деца, за които отказът е болезнено изживяване, накърняване на тяхната власт. Бруталната им реакция говори за това колко тежко им е да търпят чуждата воля.
Съвет:
Избягвайте да отговаряте на виковете с повишен тон и да дърпате малчугана, за да се изправи. Няма да е трудно да му се наложите със сила, но това може да ви струва скъпо. Детето не бива да усеща, че емоцията му се сблъсква със стена от неразбиране. Запазете спокойствие и му обяснете, че го разбирате, но това което прави не е правилно и ще му се отрази зле на здравето.
Казва „добре“, а прави точно обратното
Вие си мислите, че детето ви е разбрало отлично какво искате от него, но зад гърба ви прави точно обратното. На 3 години то се интересува не толкова от смисъла на наставленията ви, а докъде може да стигне с противопоставянето – кога ще реагирате, кой от двамата ще се окаже по-силен. Така то развива своята личност и позицията си.
Съвет:
Ако му е лесно да лъже, може би взима пример от вас! Или пък не разбира защо трябва да прави това, което искате от него. Не го наказвайте автоматично. Детето ви има нужда да се почувства изслушано и разбрано, да усети, че неговото мнение не ви е безразлично. Укрепете доверието между вас, като се опитате да вникнете в капризното му на пръв поглед поведение. Говорете му, обяснете му, дайте му примери какво би станало ако… Не налагайте волята си със сила, това не помага никога.
Държи се прекалено дръзко
Децата бързо научават думи, чийто смисъл им убягва. Те се опитват да се противопоставят на вашите заповеди, като използват фрази, които могат да ви шокират с дързостта си.
Съвет:
Когато наказвате детето си, е важно да сте убедени в своята правота. Родителят, който излъчва увереност и твърдост, обикновено печели „битката“ с непокорството. Когато обаче сте разколебани, авторитетът ви губи почва, а хитрото ви дете веднага разбира, че може да се възползва от ситуацията. Възможно е да започне да имитира гневния ви тон, да се забавлява, ако заеквате или жестикулирате прекалено. Това са неговите начини да възстанови хармонията в една връзка, която му изглежда асиметрична и несправедлива. Не се придържайте сляпо към педагогическите предписания, които казват как да се държите в определени ситуации. Ако не сте толкова ядосани или се чудите как да реагирате, осланяйте се по-скоро на чувството си за справедливост – от това авторитетът ви само ще спечели.
Add comment