Ако сте решили детето ви да трупа знания в частно училище, то трябва да знаете, че всяко школо си има свои собствени изисквания и критерии за прием в първи клас. Това обясни председателят на Българската асоциация на частните училища Милка Славчева.
В някои школа психолози разговарят с малчуганите или ги карат да рисуват, за да видят заложбите им. Идеята на събеседването преди първи клас е да се види как е развита моториката и съобразителността на децата, както и други качества, които са важни, когато децата влязат в клас, обясняват специалистите.
„Формите на тестовете са различни, но те се свеждат до това да се установи каква е училищната готовност на децата. Това не са изпити. Идеята е да се установи психологическата и физическата готовност за постъпване на децата в първи клас. Каква ще е точно формата се определя от ръководството на училището и педагогическия съвет. Разбира се, в тези тестове се включват най-различни задачи, които разкриват психологическата готовност, съобразителността на децата и тяхната креативност. Това между другото са тестове, които се прилагат в края на завършването на подготвителния клас в детските градини. Оценяването не става с цифрови оценки.
Още от първи клас започва чуждоезиково обучение. Препитването може да е насочено към това да се установи дали вече децата имат някакви знания по съответния език“, обяснява Славчева пред в. „Телеграф“.
Между 3200 и 3600 евро на година струва средно обучението в частните детските градини и в училищата за най-малките ученици, които осигуряват целодневно обучение с хранене. Таксите за гимназиите са по-ниски и варират между 2500-2600 годишна такса. Високата тарифа за обучението при по-малките ученици се определя от няколко екстри като например хранене и осигуряване на транспорт на децата. Целодневното обучение също вдига цената, защото изисква двойно плащане на заплати на учителите.
При образуването на таксите се вземат предвид много компоненти. Те са различни за различните училища, защото нищо от това, което получават държавните училища, не се получава от частните – като например безплатна материална база и сграда, обзавеждане, средства за ремонти и текущи разходи. Например, ако протече покривът на сградата, това е много сериозен ремонт, който изцяло се поема от училището, разяснява още Славчева. Така например при градушката миналата година на много от училищата прозорците пострадали, което също било голяма инвестиция за частните школа.
Засега не се очаква таксите в частните школа да скачат. Още няма никаква информация и сигнал за вдигането им, казва Славчева.
„По принцип колегите се въздържат да увеличават таксите, защото това би довело до намаляване на броя на учениците. В този смисъл се търсят вътрешни резерви. Даже печалба, която остава, се инвестира отново в ремонт, освежаване, купуване на компютри и друга техника, която да осигури качествено и модерно обучение“, разказва още тя.
Add comment