Според американско проучване един на всеки осем души е развил зависимост от интернет. Като тенденцията, за съжаление, е техният брой да нараства, особено сред по-младите хора. Според специалистите децата ни буквално израстват с интернет и много от тях се чувстват страховито некомфортно без него. Ако имате притеснения, че и вашето хлапе е нездравословно обвързано с виртуалните си компютърни преживявания, то непременно потърсете специалист, защото проблемът не бива да се подценява.
Ако засега детето ви по-скоро само се забавлява в интернет или го използва в ученето си например, предлагаме ви няколко превантивни идеи, за да избегнете пристрастяването му към него.
– Ограничете времето му за сърфиране
Според американската асоциация по педиатрия допустимите дневно часове за интернет занимания не трябва да са повече от два. Но, честно казано, и това може да е прекалено много. Най-добре, ако имате възможност, ограничете стоенето на детето пред компютъра до 1 час – примерно два пъти по половин час или три пъти по 20 минути. Това е само съвет – преценете спрямо графика и интересите на хлапето.
– Следете геймърите
Има големи разлики между отделните игри, с които изкушава онлайн пространството. Най-опасни са онези, които реално никога не свършват – винаги някой някъде по света е буден и има желание да играе на тях… Ето защо е важно да разберете какво прави вашето дете в интернет и ако се налага, да наложите забрани, като му предложите алтернатива. Разбира се, много е важно да обяснявате на детето защо не сте съгласни то да прекарва дълго време, играейки подобни игри, а не да влизате в ролята на съдник.
– Дайте личен пример
Интернет крие капани не само за децата, но и за възрастните. За никого не е здравословно да прекарва часове, седнал пред компютъра, обитавайки глобалната виртуалност. Така че, докато помагате на детето си, може и вие самите да намалите прекараните часове в интернет. Вместо да сменяте непрекъснато статуса си във Фейсбук, по-добре измислете някакъв забавен начин да бъдете повече време със семейството си, пише сп. „Журнал“. Можете да поговорите с децата, да гледате заедно филм или да отидете на разходка – все неща, които ще ви откъснат от компютъра и ще ви помогнат да заздравите връзката помежду си.
Дори и да ограничите ползването на компютъра, пак е разумно да се вглеждате за признаци на пристрастеност у детето. Ето за какво да внимавате:
– сърфирането в интернет пречи на детето да изпълнява нормалните си ежедневни задължения като приготвяне за училище, общуване със семейството (например претупването на яденето за сметка на бързото връщане към компютъра), посещение на спортни и други извънкласни занимания;
– детето не си ляга по нормално време, дори и когато е изморено;
– не може да се съсредоточи върху домашните си или върху други задължения;
– когато се опитвате да ограничите времето му онлайн, детето подема истинска битка с вас;
– загубило е интереса си дори към някои от любимите си занимания или не желае да се вижда с приятели или да се забавлява по друг начин освен в интернет.
Add comment