Преди години, когато завърших „Техническия университет“, постъпих на работа като машинен инженер в една голяма фирма. Разбира се, с връзки.
Докато се черпехме, моят благодетел ми направи инструктаж. Той бил приятел на собственика и му казал, че сме роднини, че съм се дипломирал с отличие и че съм един от малкото млади хора, които обичат професията си. Собственикът пък му отговорил, че търси тъкмо такива като мен и обещал, като навляза малко в работата, да ми предложи ръководна длъжност.
Не знам дали бяха научили кои ме е препоръчал, но ме посрещнаха много добре. Прекият ми началник ме прие сърдечно, запозна ме с вътрешния правилник и ми каза, че като видя нередности, първо на него да съобщя. Така било прието. Той знаел, че мога да кажа направо на най-високо равнище, но ме посъветва да не го правя, не се приемало добре.
Започнах с ентусиазъм, исках да се докажа и да изградя кариера. Началниците ме хвалеха, колегите обаче започнаха да странят от мене и да ми викат зад гърба натегач. Не им обръщах внимание, но нещо друго ми направи впечатление. Колите, които имаха разрешение да влизат и излизат от фирмата, изнасяха метали, горива и каквото още можеха. Наивно си мислех, че имат разрешение.
Веднъж обаче един от старите работници, който вече си беше подал документите за пенсия, като гледаше как товарят поредния бус, ми прошепна: „Ех, Наско, привилегированите си докарват повече от кражби, отколкото от заплатата. Тебе като вътрешен Човек не са ли те включили в схемата?“ Не знаех какво да му отговоря и си замълчах. Продължих обаче да наблюдавам как безпрепятствено се изнася навън какво ли не. Реших да съобщя какво съм видял на прекия си началник, както ме беше предупредил. В края на работния ден отидох при него и му разказах всичко, и какво ми е казал старият работник. Той ми стисна ръката -постъпил съм много добре, като съм го информирал. Да не се притеснявам повече, той щял да събере конкретните факти ида хванат крадците на място как изнасят държавна собственост.
Минаха ден-два, прекият ми шеф се държеше много Мило с мен, но нищо не казваше по оня въпрос. А след седмица прекратиха договора на стария работник, макар че му бяха обещали да го оставят още няколко месеца, докато реално получи пенсията си. След още няколко дни в началото на работния ден ме повикаха при изпълнителния директор. Попитах прекия си началник дали знае защо ме викат, а той вдигна рамене и ехидно се усмихна – щял съм да разбера.
Когато влязох, секретарката ми връчи заповед за дисциплинарно уволнение за клевета на колегите и злепоставяне на фирмата. Поисках да разговарям с изпълнителния директор, да му обясня всичко, но тя ми се тросна ядосано:
– Шефът не обича клеветниците! Тръгвай си веднага, вече не си желан тук от никого.
Не ми оставаше нищо друго, освен да събера нещата си и да напусна.
След седмица случайно срещнах човека, който беше ходатайствал за мен. С голямо притеснение му обясних какво се беше случило. Мислех си, че ще ми се скара, защото съм го злепоставил. Той обаче със съчувствие ми разясни ситуацията:
– Няма нужда да ми обясняваш, моето момче, че не си наклеветил никого, а си казал истината. Постъпил си честно, но честността невинаги е за предпочитане.
С това разговорът ни приключи. Запомних неговия съвет и се заклех пред себе си никога вече да не си отварям устата, където не ми е работата.
Наско
Човек никога не знае какво му е отредено да преживее
Add comment