Телевизия, видеоигри, компютър, смарт телефон – съвременните деца растат с всички тези технически постижения
А родителите често се тревожат, че още в невръстна възраст се занимават твърде дълго с тях. Какви са разумните граници? Конкретен отговор дава професор Серж Тисрон от Френската педиатрична асоциация. Той препоръчва на родителите да се придържат към правилото 3-6-9-12. Ето как се дешифрира то:
Без телевизия до 3-годишна възраст. Движещите се картини, звукът и светлината въздействат силно на малкото дете, затова е желателно да избягвате включването на телевизора в негово присъствие. След като навърши 3 години, избирайте внимателно програмите, които детето да гледа, а времето пред екрана не трябва да надвишава 30 минути на ден. Не слагайте телевизор в детската стая!
Никакви видеоигри преди 6 години. Детето развива моториката и въображението си благодарение на играчките, рисуването, моделирането и общуването с други деца. Ако прекалено рано открие колко много действия могат да се извършат на екрана само с натискането на едно-две копчета, това ще повлияе негативно на неговата креативност и цялостното му развитие. Не е тайна обаче, че електронните игри спомагат за култивирането на определени качества, затова от време на време може да си партнирате с детето, макар още да не е навършило 6 години. Но винаги играйте заедно.
Интернет с родителски контрол от 9-годишна възраст. Вие трябва да асистирате първите стъпки на детето в интернет. Покажете му сайтове, подходящи за възрастта му. Предупредете го за опасностите, които може да срещне, ако споделя лична информация в мрежата.
Интернет без контрол след 12-годишна възраст, но с определени правила. Може да позволите на детето само да сърфира във виртуалното пространство, но вашата намеса все още е необходима. Не го оставяйте да виси пред компютъра с часове, погрижете се да няма достъп до сайтове, предназначени само за възрастни. Непременно му покажете, че интернет не е само за игри, а и източник на знания, пише вестник „Всичко за семейството“.
Add comment