Пише ви една самотна майка. От малък провинциален град съм, но отдавна живея в София.
Не ми е лесно, но дваж по-трудно ми беше у дома, където казват, че уж и стените помагали.
С Никола – бащата на детето ми, бяхме гаджета още от ученици. Знаех, че не е стока, но го обичах предано и искрено – така, както се обича веднъж в живота. След като завършихме гимназията, започнахме работа в единствената фирма в града ни, а скоро след това заживяхме заедно. И неговите, и моите родители непрекъснато ни повтаряха, че не може Така да се живее без брак, че хората говорят, какви били тия модерни работи – мъж и жена да живеят под един покрив, без да са семейство. И аз исках да се оженим, но не смеех да настоявам пред Никола. За капак на всичко забременях. Понеже вече нямаше мърдане, Никола обеща да вдигнем сватба, когато се роди бебето. Започнах да мечтая каква красива булка ще бъда и как нашето дете ще ни е шафер – бях го виждала по филмите и фантазията ми рисуваше приказни картини.
Шамарът от съдбата дойде, когато родих сина си. Тогава в един ден излитах най-прекрасното усещане – да стана майка, и най-ужасната драма – да разбера, че детето ми се е родило с физически недъг – едното му краче беше по-късо от другото.
Бъдещата ми свекърва, която дойде първа в болницата, вместо да ме окуражи, започна да ме съжалява и направо ми предложи да го оставя в Дом „Майка и дете“. Млада съм била и здрава, щяла съм да имам и други деца. Какви други, мислех си, та нали току-що родих първата си рожба! Нима мога да я захвърля ей така, с лека ръка! Прегърнах сина си и когато усетих малкото му безпомощно телце до себе си, се заклех, че живота си ще дам, но няма да го изоставя.
Когато Никола разбра за проблема с бебето, веднага би отбой и каза, че сватбата се отлага. И изобщо – да се оправям сама, щом едно читаво дете не мога да родя. Той сакат син в къщата си не искал. Това „сакат” кънтеше в ушите ми денонощно, защото всички ми го повтаряха – и той, и майка му, и баща му, а и моите родители се включиха в общия хор. Никой не застана на моя страна, никой не ме подкрепи, нито се опита да ми вдъхне сила. Единствено баба ми ме извика в стаята си и каза: „Дете, бягай в София! Млада си, умна си – ще се оправиш. Пък и там има доктори, които ще помогнат на малкия Жорко. Остави ги тия – кучета ги яли!“ После бръкна под дюшека си и измъкна дебела пачка с пари, а от пазвата си измъкна носна кърпа, вързана на възел. Отвътре се изсипаха 10 златни наполеона. Каза тях да ги пазя за краен случай.
Бебето ми беше едва на 40 дни, когато приятелката ми и мъжът й ни закараха в София. Баба се беше обадила на своя далечна братовчедка, която живееше сама и се съгласи да ме приеме – синовете й отдавна живеели в чужбина.
Леля Станка ме посрещна като своя дъщеря. Беше приготвила стая за мен и Жорко. Дори играчки му беше купила! Едва сдържах сълзите си – чуждата жена, която никога не ме беше виждала, се радваше на сина ми като на свое внуче, а родният му баща, бабите и дядовците му се пазеха да не го докоснат, сякаш беше прокажен.
Благодарение на грижите и помощта на леля Станка ние с детето ми намерихме своето истинско семейство. Тя беше неотлъчно до нас, когато малкият боледуваше, и всеки път, когато го водех в клиниката в Горна Баня за крачето, ни придружаваше. Там му направиха специална шина, за да може да ходи нормално и никой не му натякваше, че с нещо е по-различен от другите деца. Пак леля Станка ми помогна да започна работа и да настаня Жорко в детска градина. По нейно настояване записах да уча задочно икономика. Ако не бяха баба и тя, не знам какво щеше да се случи с мен и сина ми. Те са моите ангели тук на земята, закрилят ме и ме насърчават с любовта си. А своята аз поделям между тях и Жорко.
Гергана
Животът ми е по-зле от този на улично куче!
Add comment