Като бях дете, ме гледаха като писано яйце, защото бях последният мъж от голям и богат род.
Навремето баба ми имала седем деца – две дъщери, които родили момичета, двама от синовете й загинали във войните, други двама умрели от туберкулоза, и само баща ми Наско успял да направи син и… починал и той. Затова не даваха и косъм да падне от главата ми и още от малък ми втълпяваха: трябва да имаш момчета, иначе фамилията Стоименови ще се погуби завинаги.
Ожених се едва на 22 – дето се казва, още с мляко около устата. Жена ми се оказа голяма проклетия, но пък често раждаше. Момиче, момиче, момиче – красавици големи, ама нямаше да продължат рода!
Под влиянието на майка ми и на леля ми, но най-вече защото не бях се наживял на младини, се разведох и заминах за Германия. По професия съм електротехник и успях да намеря работа в една фабрика за колбаси – поддържах техниката. Дъщерята на шефа – Грета, се усука около мен, завъртя ми главата и се оженихме набързо. Булката излезе ялова, къде ли не ходихме, какво ли не правихме – то не бяха процедури, то не беше обикаляме по лечебни бани, манастири и знахари. Най-накрая, на десетата година след сватбата ни, когато вече никой не се надяваше, Грета забременя. Роди едно сладко момиченце, а след него две близнета, пак момичета. Примирих се – какво да се прави, Господ така е решил.
Едно лято оставих Грета и децата да идат на гости у една нейна приятелка във франция, а аз се върнах в България при нашите. Те бяха доста поостарели и трябваше да се погрижа за здравето им и за къщата, която имаше нужда от ремонт. Видях се и с дъщерите от първия си брак, но те почти ме бяха забравили. И тъкмо да тръгвам вече обратно, ми се обади немската тъща, за да ми каже, че жена ми починала от алергичен шок след ухапване от оса. Извикали лекар, но вече било късно.
Останах вдовец без време.След дълго умуване прибрах немските си хлапета в България и заживяхме всички в родния ми град. Родителите ми не можаха да се по-годят с тях, може би защото дечурлигата почти не разбираха български език. Напрежението стана още по-голямо, когато първата ми жена реши да се жени и ми прати и нейните, тоест нашите деца да ги гледам аз. Шестте момичета в къщата, колкото и да беше голяма, ми дойдоха в повече. Да не говорим за болните ми родители.
Бях точно на ръба на лудостта, когато един приятел ме посъветва да намеря някаква жена да ми помага вкъщи. Това обаче се оказа трудна работа. Една искаше огромна заплата, друга – нормиран работен ден и да идва с нас на курорт, трета настояваше да й припиша част от имота. Направо се сбърках – кое по-напред – деца ли да гледам, родители ли, работа ли да търся. Добре, че имах скътани пари, а и германските ми роднини пращаха по нещичко. За няколко месеца се състарих, побелях, загубих си съня, взе да ме наболява тук-там. За син вече не се и сещах, пък и мъжките ми сили никакви ги нямаше покрай тези проблеми.
По едно време майка ми се сети, че в едно село в Ямболския край живее дъщерята на техните кръстници, които отдавна починали, и тя била сама. Завъртях аз телефоните, издирих я. Стефанка се казваше, но й викаха Фани. Поканихме я да дойде да се видим с предложение да я оставим у нас, все пак – близка ни е, пък и да помага за децата и домакинството. Очаквах да видя някаква съсухрена селска женица, но като звънна на вратата и отворих – ахнах: Пред мен стоеше червенобузеста, яка и красива жена с дълга до кръста черна коса и усмивка, от която къщата сякаш грейна. Настанихме я в таванските стаи, обяснихме й кой какво обича да яде и… светът изведнъж стана приятен, а животът – сладък. Децата много харесаха Фани и все подире й тичаха. Толкова беше хубаво, че започнах да се притеснявам: Божичко, дано да не залети да се жени, какво ще правим без нея!
Една вечер, като си сръбнах малко водка, се поослушах дали всички са заспали и се качих до фаниното убежище – исках да й кажа колко много я ценя и как много се надявам да не бърза да се задомява. Почуках, тя ме покани да вляза и… излязох от там чак сутринта с омекнали колене. Но в една къща, рано или късно, всичко се научава и след време едно от моите немски момиченца ми каза: „Тате, на тавана май има плъхове, по цяла нощ трополят…“ А една от българските ми щерки подметна на вечеря, докато Фани топлеше мусаката в кухнята: „Леля Фани е откраднала на татко самобръсначката, видях я в нейната баня…“ Замълчах си разсеяно, но сърцето ми почна да кънти чак в гърлото, че ще стана за срам на всички! На другия ден Фани ми каза, че е бременна. След прегледа стана ясно: първо – че не може да направи аборт, защото е вече на възраст и има опасност и за нея самата; и второ – бебето е момче.
Хванал съм се за главата и ходя като в несвяст. Как да обясня на своите шест момичета, на родителите си и на целия град какви ги върша – аз, вече побелял мъж, отговорен за толкова голяма челяд? Фани също си има условия и не мога да я укоря иска не само да се оженим, но и да подредим нещата вкъщи както тя каже – родителите ми да идат на тавана, големите момичета – при майка си, малките – на пансион в съседния град. Това са претенциите й, нали е майка на момче. Сърцето ми се къса, но не виждам никакъв спасителен изход. А мисълта, че на стари години ще имам момченце, направо ме разтапя от радост. И отсега ще му казвам: „Ти си последният мъж в рода, прави си сметката какво правиш. Трябва да имаш момчета, защото иначе фамилията Стоименови отива на кино!“
Васил Стоименов
Как да избера между любовта и семейството?!
Add comment