Глутенът се намира в най-различни зърнени храни като пшеница, ръж, ечемик и т.н., повечето от които образуват важна част от нашата основна храна.
Но има много причини, поради които е по-добре да се ядат храни без глутен. Вижте ги!
1. Единственият начин да се справите с цьолиакията
От цьолиакия страдат хора, които имат непоносимост към глутен и единствената възможност да не страдат е като се хранят с безглутенови храни.
2. Има доказателства, че пшеницата е вредна
Загледайте се по рафтовете за хляб. Забелязвате ли, че алтернативите на обикновения пшеничен хляб се увеличават. Производителите са наясно, че продават все по-малко хляб, тъй като хората предпочитат здравословни алтернативи на рафинираната пшеница, като пълнозърнест, лимец или съвсем безглутенов хляб.
3. Помага за запазване на храносмилателния тракт чист
Пшеницата не може да се усвоява напълно от хората и някаква част остава в организма ни, където ферментира и причинява един куп неудобни храносмилателни симптоми, включително и метеоризъм.
4. Помага за здравословно тегло
Зърната, съдържащи глутен, са богати източници на въглехидрати – нещо, което трябва да избягвате на всяка цена, ако искате да поддържате нормално тегло и да нямате издут корем. Така че се опитайте да замените пшеницата с безглутенови зърна.
5. Помага да се избегнат алергии
Глутенът е силен алерген и много хора са алергични към него, въпреки че много от тях дори не са наясно с това. Така че безглутеновото хранене може да се окаже задължително за вас. Пробвайте!
6. Подобрява психиката
Доказано е, че безглутеновата диета има пряка връзка с подобряването на психичното здраве и намаляването на психичните разстройства. Известно е, че хората с аутизъм и депресия имат значително подобрение при въвеждане на безглутенова диета.
7. Помага да се контролира диабета
Зърната, съдържащи глутен, са силно гликемични, поради което всеки диабетик трябва да ги избягва.
Ето храните, с които трябва да се храните:
Картофи, обикновени и сладки; ориз – бял и кафяв; елда (био, бланширана или печена); нахут; соя; леща; царевица (не ГМО по възможност); боб; салати; чисто месо (в пакетираната кайма не се знае какво слагат). Амарант, просо, лупина, сорго, киноа и тапиока.
И още брашно – бадемово, кокосово, грахово, ленено и от нахут. Маята, която използвате при месенето на хляб също трябва да бъде без глутен.
Add comment