Лимец е древно зърно, което напоследък се завръща на трапезата ни и е много популярен от десетилетия в редица европейски страни.
Лимецът е не-хибриден далечен роднина на пшеницата. Той има висока разтворимост във вода, така че хранителните му вещества се усвояват лесно от организма, което означава – лесен за храносмилане, не натоварва стомаха и не усещате тежест след като се нахраните. Той е с високо съдържание на протеин (значително по-висок от пшеницата), по-високо съдържание на витамин В комплекс и двата вида въглехидрати – прости и сложни. Сложните въглехидрати са важен фактор в съсирването на кръвта и стимулират имунната система на организма. Лимецът е богат на фибри, има добър орехов вкус и много още полезни хранителни вещества, които са удивително добри за здравето ни! Допринася за понижаване на риска от сърдечно-съдови заболявания, диабет и може да намали мигренозното главоболие.
Това е вкусно зърно! Сериозно. Лимецът не е просто здравословен – той е сладък, вкусен при дъвчене, има малко вкус на ечемик и дъх на орехи. Зърната остават пухкави и отчетливи, когато са варени. Той не е съвсем без глутен, но има малко съдържание, който почти не се чувства след преработка. Все пак, хората, които имат непоносимост към глутен трябва да го изпробват внимателно.
Зърната от лимец са с високо съдържание на протеини и фибри и подобно на другите пълнозърнести храни е чудесно допълнение към вашата диета. Той също така бързо и лесно да се готви. Може да го ползвате вместо ориз за приготвяне на ризото с пресни зеленчуци, малко лимонов сок, малко сирене. Става за приготвяне на салата с аспержи, бадеми, чесън и сирене. Или опитайте като макарони на фурна, но не макарони, а лимец.
Брашното от лимец е бледо сиво-жълто, пясъчен цвят и има сладникав, вкусен аромат. Хлябът става още по-вкусен, а и всичко, в което го сложите.
Единственият ви проблем е къде да намерите такова зърно или брашно, защото все още не се доставят достатъчно количества навсякъде. Продава се в големите хипермаркети или в павилиончетата за ядки, които поддържат по-голям асортимент.
Add comment