1. Споделете с околните
Разкажете на семейството, приятелите и колегите си какви фитнес цели сте си поставили и ги насърчете при всяка среща с вас да ви питат как се справяте. Заслужава си да споделите успехите. А и като знаете, че всички ви наблюдават, ще се мотивирате да се придържате към поставените цели.
2. Говорете с лекаря си
Общопрактикуващите лекари са по-склонни да обсъждат незабавно лечение, отколкото начини да подобрите общото си здравословно състояние. Затова в голяма степен зависи от вас да поемете инициативата и да поискате съвет как да подобрите формата си. Според няколко анкети 3 часа консултации с личния лекар или диетолог в рамките на 2 години могат да помогнат в борбата със заседналия начин на живот.
3. Наемете си личен треньор
Освен че ще ви каже от какви упражнения имате нужда, треньорът ще ви направи лична фитнес програма. Канадски учени са открили, че ако тренировките са нещо ново за вас, ще се справите по-добре с професионален треньор, който да определи от какво имате нужда, отколкото ако опитвате сами. Например той ще нагласи подходящата тежест на уредите, която да отговаря на подготовката, състоянието, структурата на тялото и възрастта ви. Треньорът най-добре може да прецени колко време да ходите или тичате на бягащата пътека или да работите с новите уреди, които тренират едновременно ръцете и краката, като предпазват ставите. А на какво се дължат по-добрите ви резултати? Отчасти на повишеното ви самочувствие вследствие на вярата, която треньорът има в способностите ви. За да ви направи програмата, е необходимо да го ангажирате за един час, но ако решите да използвате услугите му и след това, няма да сбъркате.
4. Спорт – ежедневно
Разбира се, фитнес индустрията печели повече, ако хората си мислят, че този спорт обхваща единствено тренировките в салона. Вие обаче ще прекарате там само 3 часа седмично, а какво остава за останалите стотина часа в седмицата? Истината е, че при хората в добра форма целият ден минава на бързи обороти. Животът е доста по-забавен, когато ежедневието ни е изпълнено с движение, което може завидно да подобри тонуса и здравето ви. Какво можете да направите по въпроса? Ето няколко лесни примера:
- Изправете се и се разхождайте, докато говорите по телефона.
- Винаги използвайте стълбите, откажете се от ескалатора и асансьора.
- Когато се качвате по стълбите, вземайте по 2 стъпала наведнъж.
- Ставайте и се разхождайте, докато вървят рекламите по телевизията.
- Създайте си навик да протягате ръцете, краката и гърба си през определен интервал от време всеки ден.
- Носете повече неща и по-често – растения за градината, покупки, пране. Но внимавайте да не вдигате твърде тежки предмети и да не получите мускулна контузия.
5. Спортувайте заедно с приятел
За много хора е по-лесно да спортуват в компания, отколкото сами. По-забавно е, а и може да се окуражавате и подкрепяте взаимно. Можете да тичате, да се разхождате, да карате колело или да ходите заедно в салона, на танци или на йога. Важното е да сте редовни и да го приемате като важен ангажимент.
6. Измервайте важните показатели
Има толкова важни показатели, които могат да се следят, че е трудно да се реши кои са най-важните. Теглото? Индексът на телесната маса? Пулсът? Изминато разстояние, вдигната тежест, изгорените калории или колко време сте се упражнявали? За максимална мотивация се фокусирайте върху това, което е най- важно за вас: чувствате ли се по-добре отпреди? Изглеждате ли по-добре отпреди? Спряха ли да ви стягат дрехите? Забелязвате ли разлика? Другите виждат ли положителната промяна у вас?
Add comment