Стресът на работното място е всекидневие, но можем лесно да се справим с него. Вижте как!
Сутринта се тревожите да не закъснеете, после се притеснявате от шефа, от общуването с колегите, от необходимостта да говорите публично при срещи и съвещания. И постоянно се страхувате да не ви уволнят.
Това напрегнато състояние си има име – офис синдром, едно от заболяванията на 21-ви век. Наред с повишената тревожност се проявява с болки в гърба, врата, раменете, лесна уморяемост и често главоболие. Причините за възникването му се крият в неправилната организация на работната среда, казват специалистите по трудова психология.
Неудобните, неергономични офис мебели, неправилно разположеното осветление, ползването на климатици в пространства, в които не влиза дневна светлина и не може да се отвори прозорец за свеж въздух, са „невидимите“ причини за появата на страховете ни. Състоянието се влошава от непрекъснатия шум, приказки, звън на телефони, тракане на клавиатури, неочаквани аварии, неотложни задачи, къси срокове…
Кои са най-честите страхове, виновници за стреса
Страхът от общуване с началника е по-силен дори от страха да си загубим работата, твърдят психолозите. Много служители буквално изпадат в паника само при мисълта, че шефът може да ги извика – няма значение за какво. Реакцията може да се прояви с изчервяване, пребледняване, изстиване или изпотяване на дланите, обливане с ледена пот, дори учестено сърцебиене и нервни тикове.
Страхът от съвещания и необходимостта от изказване пред колеги и шефове или клиенти при бизнес срещи направо кара хората да си „глътнат4 езика. Симптомът е свързан с предишния – неумението за общуване, което води до повишена тревожност. От него страдат не само новаците, но и служители с доказани професионални качества и по-дълъг стаж. Обяснението е, че самооценка- та им е ниска, а и не приемат работата си като колективен труд.
Страхът от закъснение е сред най-разпространените. След няколко наказателни санкции поради закъснение – мъмрене, глоби, той става постоянен. Колкото повече се страхувате, толкова по-често ви се случва да закъснеете, защото безпокойството ви „спъва“, обясняват психолозите.
Страхът от „белия лист“ е свързан по-скоро със самия служител, отколкото с работната атмосфера, но пак се проявява като симптом на офис синдрома – не можете да започнете отчета, който сте длъжен да направите и да предадете в срок.
Страхът от уволнение е най-обсебващият. Той пречи не само на работата ви, но и на личния ви живот, потиска дори положителните емоции за хубави неща, които ви се случват.
Всички тези опасения са разновидности на един страх – от критика, боите се от неприемане и отрицателна оценка на идеите и работата ви, обясняват специалистите по трудова психология.
Как да разхлабим напрежението
Обикновено служителите „бягат“ от офис напрежението, като излизат да пушат или се „прехвърлят“ от реалността във виртуалното пространство – влизат в интернет форуми, играят на компютърни игри от време на време. Това обаче не е решение – връщат се и отново попадат в „дяволския кръг“, който води към емоционално и физическо изтощение на организма. Още по-вреден навик е да „разпускат“ след работа с алкохол – направо летят към дъното, като си създават допълнителен сериозен проблем.
Вместо тези неправилни методи специалистите предлагат тренинги, които да ви отърват от офис синдрома. В САЩ например те са безплатни за всички, които споделят, че изпитват страх от служебните си ангажименти или страдат от т.нар. синдром на „изпушване“ (burn-out). Ето какви са основните препоръки и техники на тези тренинги.
Позволете си да се страхувате – сам по себе си страхът е сигнал, че трябва да се промени нещо, да се предприемат мерки срещу опасността, която ви грози. Започнете промяната със себе си.
Не се бойте от промените – животът би бил монотонен и скучен без тях. Усмихнете се на притесненията си, кажете „благодаря“ на страховете си, защото заради тях се опитвате да подобрите нещо в себе си, в офис обстановката, в организацията на работния процес, в отношенията с колеги и шефове.
Промяната в отношението към страховете и търсенето на причините за ситуацията ще ви помогнат да видите ясно какво ви пречи, за да се чувствате успели.
Редувайте натоварването с почивка – научете се да си взимате „дъх“ не само през уикендите и ваканциите, но и по време на работа.
Add comment