Има една теория, според която почивката е най-подходящото време да влезете в форма, но на практика дали е така и лесно ли е за постигане?
Дори и да не сте от спортните натури, има шанс да поплувате малко по време на отпуската в морето/ басейна, да изиграете няколко сета тенис или плажен волейбол с приятели. Такъв вид „разкършване“ със сигурност ще ускори пулса ви и ще ви зареди с положителни емоции. И след като сте усетили благотворния им ефект, се възползвайте от нещата, които ви карат да се чувствате добре. На тяхна основа се постарайте да си изградите двигателен режим, който да продължите и след отпуската.
Освен началото на годината, когато си обещаваме да започнем „на чисто„, лятната почивка е идеалното време това да се превърне в реалност. Неусетно ще се сдобиете с повече енергия, тъй като сте далече от работата, програмата ви не е натежала от ангажименти и поне сега можете да се насладите на личното си време.
НАИСТИНА ЛИ ТАЗИ СХЕМА РАБОТИ?
Реших сама да я изпробвам и ето резултатите:
Съставих си маршрут за джогинг от хотела, в който бяхме отседнали, до края на курорта. Първата сутрин започнах много уверено, но около 300 метра по-надолу бях цялата зачервена и не ми достигаше въздух! Реших, че ако постепенно увеличавам разстоянието, може и да се получи. Така че следващата сутрин отново започнах уверено и пробягах 300-те метра по-лесно, дори и малко ги надскочих. Освен сутрешния крос започнах и да плувам. Не исках да провалям вложените си усилия, така че през деня се придържах основно към леките храни и вода, а вечер си позволявах съвсем малко храна и вино. Консумирах плодове на закуска, достатъчно зеленчуци и протеини под формата на месо и риба през деня и вечер. И така, след две седмици личният ми рекорд достигна цели 40 минути тичане!
Изкарах страхотна почивка, след която се почувствах много по-енергична и здрава. Това, че успях да сваля половин килограм по време на all-inclusive престоя ни, също е забележително. Добрите резултати ме мотивираха да продължа да спортувам. Сега тичам в парка четири пъти в седмицата, а от днес реших да тръгна и на плуване.
ОСНОВНИ ПРАВИЛА:
Как тази теория може да се превърне в практика, за да се сдобиете с навици, които да пренесете в ежедневието си?
1. Опитайте се да правите аеробни упражнения всеки ден, като постепенно увеличавате от 20 до 60 минути. Ако на скала от 1 до 10 отбележите с 1 пулса си в покой, се опитайте физическото ви натоварване да достигне 5-6 от скалата. С аеробните упражнения сърцето и белите дробове стават по-силни. Показателите за пулс по време на почивка, кръвно и капацитет на белите дробове се подобряват.
2. Ходенето пеша и джогингът дават отлични резултати. По пътя до хотела или вилата си набележете знаци като някое дърво, кафене или пътни знаци. Използвайте ги като пътеводител всеки ден, за да можете постепенно да увеличавате разстоянието.
Тичайте, докато започнете да чувствате лек дискомфорт, след това преминете към бързо ходене за няколко минути, докато сте готови да потичате отново.
3. За да поддържате интереса си, редувайте упражненията си всеки ден, а още по-добре е да привлечете някоя приятелка/ приятел за каузата. Тенисът е много забавен и минава към аеробните упражнения, колоезденето също е добър вариант. Ако предпочитате плуване, променяйте натоварването, като плувате една дължина със средна бързина, а следващата – с висока. С всяка серия от дължини се опитвайте да увеличавате изплуваното разстояние.
4. Спортувайте, когато е по-хладно рано сутрин или вечер, и предпочитайте екипировка в светли цветове и леки материи. Пийте достатъчно вода и не забравяйте да се предпазвате от слънцето.
Тренирам, спортувам и въпреки това не отслабвам. Защо?
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment