- Как можем да облекчим тежкия труд на малкия ученик и да съхраним правото му на игри и забави
Много 8-9-годишни хлапета затварят учебниците си в 10 вечерта и започват трудовия си делник в 6 сутринта. Без нито минутка разходки или игри, само уроци, извънучебни занимания и тренировки. И това продължава 9 месеца в годината – поемат си дъх само през ваканцията.
Какви са вредните последствия от това непрестанно учене?
Умственото претоварване се проявява най-често с невъзможност за справяне с възложените свръхзадачи. Другите симптоми са:
- нарушен сън, нощни кошмари,
- чести оплаквания от болки в корема, главата, ниска имунна защита и лесна податливост на вирусни и инфекциозни болести,
- понижение на успеха в училище,
- емоционална нестабилност (проява на капризи, нервност, истерии).
Звучи ви познато? Уви! Дори само един от тези симптоми би трябвало да ви накара да се замислите как да разтоварите малкия ученик от големите отговорности, струпали се на крехкия му „гръб“.
Как да му помогнете, за да си спомня детството като най-безгрижния период от живота?
Най-важното е да промените дневната програма на детето, като намерите време и за почивка. Ето как:
- Организирайте разумно дневния режим – покажете му как да си състави списък на задачите и после заедно преценете колко време ще му трябва за изпълнението. Всяка вечер преглеждайте плана за следващия ден.
- Не започвайте с изпълнението на най-сложната и уморителна за хлапето задача – постепенно въвеждайте
- ангажиментите и преценете кои може да съкратите.
- Осигурете му работно място с удобен стол, бюро, осветление.
- Давайте му 15-20 минути почивка на всеки час учене.
- Позволете на детето само да реши в какви условия да учи – на музика, при пълна тишина, ако иска от време на време да ляга на пода…
- Не карайте малкия ученик да преписва по няколко пъти домашната си работа, защото пише грозно, задрасква и т.н. Опитайте се още в началото да го приучите на точност и прилежност.
- Често го хвалете, за да повишите самочувствието и увереността му, че може да се справи.
- Дайте му шанс да си избере извънучилищни занимания, които са му по сърце, независимо дали ще е спорт, изкуства, чужди езици…
- Позволявайте му да се поглези или да се държи „глупаво“ понякога – все пак детето си е дете.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment