В живота има както позитивни моменти, така и ситуации, когато е необходимо да се прояви твърдост, да се защити собствената гледна точка
А понякога трябва да се каже на друг информация, която не е особено приятна. Как да го направим?
Неприятните съобщения са различни: новина за уволнение, разговор на лични теми, известие за смърт или нещастен случай. Преди всичко е важно да осъзнаем „правомерността“ на информацията. Например, ако някой ви пречи да работите в общото пространство в офиса, забележката е уместна. Да кажете на някого да си върже кучето, е логично. Но например как да съобщите на човека, че има
лош дъх например.
Преди всичко при вземане на решение дали да кажете неприятната информация, е важно да разберете прието ли е да се прави това в конкретното място и време. Доколко това поведение ще попречи лично на вас. Ако помолите децата да не тичат на детската площадка, това ще е странно. Но ако направите забележка, че тичат с желязна арматура в ръце – моля, всичко е наред.
Ако поведението на околните заплашва нечия безопасност, в това число и емоционалната, не само можете, но и трябва да се намесите.
Главното е да го направите тактично и с уважение – и към себе си. и към околните
На първо място, изяснете каква е целта ви: да се погрижите за себе си, за други хора или за самия човек, на когото предавате неприятната информация. Последният вариант е най-спорен. Например момиче ходи на тренировки по бойни изкуства. На нея много й харесва, но не се харесва на нечия майка. Жената се опитва да я убеди, че танците са много по-подходящ вид спорт. Тогава момичето вежливо, но твърдо заявява, че е нетактично да се намесват в чужд живот.
Ако за вас е важно да запазите безопасността на другите, това е печеливш вариант
В този случай трябва да изкажете мнението си. Например, ако почивате в компания с деца, а наблизо мъже използват нецензурни думи, става дума за собствената ви безопасност. В такива случай е добре да изкажете позицията си. Когато казвате неприятна информация на някого, е важно да осъзнаете, че всеки човек смята, че това, което прави, е нормално. Може би във вихъра на емоциите си не забелязва, че не е прав. Във всеки случай, не очаква забележки и неприятни новини.
Затова, когато порицавате чуждото поведение в стремежа си „да направите добро“, имайте предвид, че това може да е неприятно на дадения човек. Уважете чувствата му.
Основното правило е да се съобразявате с това какво чувства другия
Да разберете, че всеки може да попадне в такава ситуация. Да му признаете правото да постъпва по начин, който не ви харесва. Ако няма уважение, най-вероятно усилията ви ще бъдат възприети „на нож“.
Второто правило е учтивостта
„Когато правите това и това, ми е неприятно, опасно е за другите, пречи ми да се съсредоточа. Моля ви, направете така и така, ще съм ви много благодарен. Благодаря за вниманието!“. Не забравяйте, че вежливостта върши чудеса. Когато общувате без претенции, наглост и осъждане, вероятността да бъдете чути, се увеличава.
Правило номер три
Ако в задълженията ви влиза например уволняването или конструктивната критика, винаги говорете за факти, за поведение, за резултати. Не се концентрирайте върху личността на човека. Започнете със силните му страни – така конструктивната критика ще бъде възприета по-добре.
Четвъртото правило е да приемете факта, че можете и да не бъдете чути
Това е важно. Хората са различни, другият човек не е марионетка в ръцете ви. Вашето мнение наистина може да е безполезно за него.
Ако искате да кажете нещо неприятно на някого или да направите забележка на група тийнейджъри в транспорта, помислете предварително. Срещат се и доста неадекватни личности, които могат да се намират в състояние на алкохолно опиянение или под въздействието на наркотици. Винаги се съобразявайте доколко човекът отсреща е готов да възприеме съобщението ви, и дали това няма да е повод за конфликт.
Източник: www.scienceofpeople.com
Add comment