Всички знаят, че 21 е щастливо число (дори в популярната игра на карти 21 точки означават печалба)
Докато 13 – и това го знае всяко дете – носи нещастие. Могат да се приведат десетки примери, които потвърждават тази закономерност. И все пак…
Психолозите са убедени, че всъщност такава депресираща закономерност наистина съществува, но.. . само за онези, които вярват в нея. По удивителен начин с човека се случва именно това, за което той психологически се настройва. Когато с трепет очакваш неприятности, те обезателно се случват. И обратното, ако вярваш, че благоприятната поличба обещава успех, радостта няма да закъснее. Заобикалящият свят гледа на нас така, както ние гледаме на него. Когато сте отворени за доброто и светлината, обезателно ще ги срещнете. Ако гледате света изпод вежди, сте си заслужили ролята на жертви.
Дяволската дузина
Мнозина са уверени, че именно на 13-и с най-голяма вероятност ни дебнат всякакви неприятности. И това отношение е толкова сериозно, че например в самолетите на шведска авиокомпания липсват места с №13. В много хотели в САЩ няма 13-а стая. Съвършено ирационален трепет възниква у мнозина, когато нещастното число се падне в петия ден от седмицата, което се случва няколко пъти в годината. Това е реален случай, когато суеверието нанася сериозен ущърб на бизнеса. В петък 13-и деловите хора по целия свят отлагат подписването на договори за милиони, не започват нови проекти, независимо че всеки път предразсъдъкът им струва солидни загуби.
Но омразата към числото 13 не се е появила на празно място
В сакралния смисъл на числата вярвали още древните мъдреци – индийските, халдейските, египетските. От тях почерпил това тайно знание Питагор – родоначалникът на европейската нумерология, науката за скритото значение на числата. Но интересното е, че нито Питагор, нито неговите предшествениците се страхували от дяволската дузина. Обратното, те вярвали, че числото 13 притежава съзидателна сила.
Църквата, от своя страна, отнася и самата нумерология към вредните суеверия наред с астрологията, хиромантията и т. н. Противостоянието на църквата на окултизма е една от главните причини магията на числата да се смята за суеверие, а числото 13 да се превърне в съзнанието на обикновения човек от
могъщо в зловещо.
Суеверията са неизтребими – просто всяка епоха, всяка култура и идеология ги оцветяват по своему. В съзнанието на християнския мирянин се е закрепил нов предразсъдък: тъй като на Тайната вечеря присъствали Христос и 12 апостоли, ако на трапезата се съберат 13 души, някой от тях ще умре в течение на година…
Фаталната четворка
Интересното е, че на Изток се е създало противоположно отношение към 13. Индийският пантеон например включва 13 Буди. В Япония, в храма Атеус се съхранява свещен меч с 13 предмета на тайнствата, образуващи неговата ръкохватка.
Жителите на Азия обаче се стараят да избягват числото 4. В Япония, Корея, Китай дори е разпространено заболяването тетрафобия – боязън от четворката.
Причината е, че йероглифите, обозначаващи „4“ и „смърт”, по удивителен начин съвпадат. Ето защо рядко ще срещнете 4-и етаж в болница или в хотел.
Мистичният номер 23
Независимо от своята абсолютна бездоказателственост, нумерологията се оказва удивително устойчива. Нещо повече, възниква парадокс: с натрупването на научни знания се закрепват и мистичните представи за числата.
Например 23 е броят на ставите в ръката на човека, поредният номер на най-високата вълна при буря и броят на хромозомните двойки. Това съвпадение напълно естествено предизвиква загадъчни асоциации. И дори е залегнало в основата на мистичен киносюжет. Героят на филма на американския кинорежисьор Джоел Шумахер „Номер 23“ попада под странната и дори фатална власт на това число.
В сценария може да се прочете своего рода предупреждение за много спортисти, които смятат номер 23 за свой талисман. С този номер на гърба играеше легендарният Майкъл Джордан – звезда в баскетбола. Според слуховете именно на това основание Дейвид Бекъм избира фланелка с цифрата 23.
Всъщност влиянието на числото не е отрицателно. Обратното, в широк смисъл с него се свързват изключителни явления. Нумеролозите смятат, че 23 е границата, зад която започва неординарното, необяснимото. В интернет дори съществува специален клуб, обединяващ хората, фиксиращи срещите си с вълшебното число. А още преди повече от половин век френският писател Тристан Бернар мъдро се пошегувал: „Не бъдете суеверни, това носи нещастие“.
Така че щастливо може да стане всяко число. Само трябва да вярваме в това…
Източник: woman.ru
Leave a reply