Анорексични модели подтикват момичетата към глад
Все по-често се говори за вредите, които нанасят анорексично изглеждащите модели върху здравето и самочувствието на обикновените момичета.
Съвсем наскоро в Израел дори беше приет закон срещу моделите, чиито пропорции не говорят за сексапил и женственост, а за анорексия. Целта на тази мярка е да се намали броят на момичетата, които ежегодно заболяват от хранителни разстройства като анорексия, булимия.
Това мнение – че трябва да се сложи стоп на тази плашеща тенденция – е повсеместно. Ана Уинтър, главният редактор на модната библия „Вог” в САЩ, заяви, че повече няма да работи с модели, които са анорексично слаби. Списанието, което тя представлява, ще представя само „здрави модели”, за да имат „здрави читателки”.
Според мнозина специалисти обаче всички тези мерки са закъснели. Прекалено дълбоко се е загнездил моделът на разбиране, според който моделите трябва да бъдат слаби до болка, за да бъдат търсени и желани, за да бъдат красиви. Това се е отразило не само на модната индустрия като цяло, но и на възприятията на младите момичета, които тепърва ще трябва да създават критериите си за красота.
Не е красиво, казват днес експертите, да си висок 175 сантиметра и да тежиш по-малко от 40 килограма. Защо обаче това беше допуснато?!
Leave a reply