Феромони от древногръцки се превежда като „нося възбуда“
ХИМИЧЕСКАТА РЕВОЛЮЦИЯ МЕЖДУ ПОЛОВЕТЕ
Дълго време се смята, че феромони отделят само животните и че нямат нищо общо с човека. Причината е, че човекът осъществява необходимите му комуникации чрез общуване. На 18 ноември 1986 г. обаче вестник The Washington Post публикува сензация: „Учени от Филаделфия за първи път установиха, че човешкото тяло произвежда феромони – специфични ароматни химически съединения, които влияят на сексуалната физиология на друг човек“.
Буквално на следващия ден американският национален вестник USA Today пуска статията „Настоящето на химическата революция между половете“. В нея д-р Уинифред Б. Катлър, отговаряйки на въпрос на журналист, казва следното: „Миризмата на мъжете има огромно значение“. Препоръчвам на жените с необичайно дълъг или кратък менструален цикъл, да посещават мъжка съблекалня и да вдишват миризмата“.
Според учения само след три месеца се наблюдава стабилизиране на средностатистическия цикъл на ниво 29,5 дни
Работата е там, че подмишничните мъжки жлези отделят поне един феромон, влияещ на репродуктивното здраве на жените.
УХАНИЕ НА ЖЕНА
Скоро учените установяват, че женските феромони имат по-изразен ефект върху поведението
на мъжете. Направено е пред положението, че т.нар. флуиди имат биохимична природа.
Оказва се, че жената, намирайки се в силно емоционално състояние, наречено любов, може да изпрати необикновено мощни хемосигнали на мъжа, който й харесва, и едновременно да потисне
желанието на другите конкуриращи се „самки“.
„Човешките феромони привличат сексуалните партньори точно както това се случва в света на животните – уверен е д-р Катлър. – Тези хемосигнали са много ефективни във взаимоотношенията между половете. В същото време, нови изследвания показват, че жените също страдат от феромоните на други мъже и жени, настроени отрицателно към тях.“ Освен това благодарение на феромоните интуитивно може дори да си представим как изглежда партньорът. Смята се, че излезлият по екраните през 1992 година филм на режисьора Мартин Брест „Усещане за жена“ с Ал Пачино в главната роля, е повлиян от тези публикации.
ФЕРОМОНИТЕ В ПАРФЮМЕРИЯТА
Феромоните се идентифицират от вомероназалния орган, намиращ се в носа, който е наричан още и орган на Якобс. След това полученият хемосигнал се обработва от мозъка, който именно определя поведенческата реакция на човека. Така или приблизително така започват статиите, посветени на тези вещества в парфюмерията.
„Купувайки си парфюм с феромони, можете за броени часове да промените живота си – уверява Йоланда Петерсен от Вашингтон. – Веднъж се напръсках с тях по китките на ръцете си и мигновено почувствах повишен интерес от страна на мъжете към моята персона.“
В реалността в т. нар. „секси“ парфюми няма човешки феромони
Затова пък в изобилие присъстват андростенони, получени от свински жлези. Нещо повече, изследванията показват, че човешките феромони се улавят от партньора на разстояние не повече от 1 метър и „живеят“ около-5 часа, в редки случаи – до едно денонощие. Именно затова биолозите професионалисти с известна доза скептицизъм се отнасят към тази парфюмерия.
Add comment