Правилото за две минути гласи, че това, което може да се направи за по-малко от 2 минути, трябва да се направи веднага
Много неща е по-удобно и по-изгодно да се правят в момента, без да се отлагат за по-късно. Това са неща като:
– кратък отговор на имейла.
– разглеждане на списание за интересни материали.
– да поставете листовете от платените сметки в папката с разписки за платени сметки.
По-добре да го направите веднага и да забравите. В крайна сметка всяко едно нещо, което е отложено се трупа, трупа, трупа, и не след дълго ще ви е необходимо много повече време, за да се справите с всичко, което сте отложили.
Кога да използвате двуминутното правило
Универсалният принцип, който Дейвид Алън предлага е, ако имате проблем, решете дали трябва да го направите сега. И ако е необходимо, това нещо ще отнеме ли по-малко от 2 минути? Ако е така, направете го сега. Ако не, оставете настрана .
Пълноценната система на работния процес със сигурност не свършва дотук, но развивайки навика да правите неща, които отнемат по-малко от 2 минути, можете да постигнете значително увеличение на производителността. Този навик спестява тон нерви и време.
Разбира се, 2 минути са чисто условно време
Ако има достатъчно време, това може да бъде 5 минути. Добре е, ако отнеме 3 минути и половина вместо 2. Дори да е 20 минути, следващия път вече ще знаете колко време е отделено за този тип работа и ще планирате времето да я завършите навреме.
Много домакински дела могат да се извършват за по-малко от 2 минути
Поставянето на нещо на неговото място вероятно няма да отнеме много повече време, отколкото ако го оставите там, където сте сега. И в бъдеще резултатът варира значително – редът, в който всички неща са на местата си, или бъркотия, която трябва периодично да се разтребва.
Може да се окаже, че нещото няма своето място – обикновено това са нещата, които се намират навсякъде. Тук е моментът да определите това място. Най-лесният начин е да запомните кога сте го използвали наскоро и къде. Очевидно нещата са удобни за съхранение наблизо с място, където това нещо може да ви бъде полезно:
– канцеларските материали се съхраняват удобно на едно място на работния плот.
– книгите на рафтовете близо до работното място.
– детските играчки – в кошница или кутия за играчки, до „детската площадка“.
Причина за вечния хаос у дома
Причината за вечния хаос у дома, на работното място, във входящата поща не е в характера, а в методите на работа, в които сме обучени. Организацията може (и трябва!) да се научи. След като научихме как се прави това и сме опитали на практика, е добре да развием навика да действаме по този начин. И от набора навици се формира онова, което наричаме „характер на човек“.
Заключение
Навикът да следвате правилото: да правите нещата веднага, ако отнемат по-малко от 2 минути, може да доведе до невероятни резултати, ако преди това сте имали навика да отлагате такива дребни на вид неща или да правите всички неща подред безразборно.
Leave a reply