Шарлотката е вид ябълков сладкиш, много популярен в десетки европейски страни, в Русия, САЩ и Канада
Приготвят го по различни начини, някъде като пудинг, другаде като торта без печене или пухкав кекс с ябълки.
Класическата шарлотка е немски сладкиш, приготвен от бял хляб, варен крем, яйца, плодове и ликьор. Смята се, че е разновидност на пудинга и е заимствана от англичаните. Приготвя се, като на дъното на съда се слага стар хляб, потопен в разтопено масло или разбити яйца. Отгоре се сипват ябълки, предварително сварени със захар или пюрирани, и се покриват с навлажнен хляб. Понякога се редуват по 2-3 слоя хляб и ябълки. След това шарлотката се поднася студена или според немския й вариант се изпича на фурна и се сервира с бита сметана, сладолед, сладък сос.
Може да се приготвя с различни плодове, но ябълковата плънка е най-разпространена. По-рядко фруктовият слой се заме-ства с крем или шоколадов мус.
Хлебната шарлотка съществува от началото на 19 в. и според кулинарни историци е измислена от кралица Шарлота – съпруга на британския крал Джордж III
Според друга версия още през 15 в. в Англия имало десерт с подобно име, който се правел от разбити яйца, мед и мляко.
В началото на 19 в. известният френски кулинар Мари-Антоан Карем превърнал скромната хлебна шарлотка на английските и германските готвачки в изискан десерт. Заместил хляба с тънки хрупкави бишкоти „савоярди“, а ябълковото пюре – с желиран баварски крем. Охладеният десерт първоначално бил наречен парижка шарлотка, но когато през 1814 г. руският цар Александър I влязъл във френската столица като победител и Карем му поднесъл десерта, всички започнали да го наричат руска шарлотка.
В Русия обаче ябълковата шарлотка е съвсем различна
Първоначално била популярна в класическия й хлебен вид благодарение на процъфтяващите в края на 19 в. немски пекарни в Петербург и Москва. В тях правели шарлотки от стар хляб, сухи кифли и други непродадени навреме тестени изделия. Това дало повод на руснаците да се шегуват, че икономичните германци правят дори сладкишите от сухари. Името Шарлота пък станало нарицателно за всяка германка, живееща по онова време в Русия.
По-късно руската шарлотка се променила и днес представлява лесен за приготвяне сладкиш с ябълкова плънка от пандишпанено (бисквитено) тесто. Пропорциите за замесването му са 1 ч.ч. брашно, 1 ч.ч. захар, 4 яйца, 1/2 ч.л. сода за хляб, угасена в оцет, но основната рецепта може да се обогатява и променя.
Колкото и простичък да е на пръв поглед сладкишът, има някои тънкости, за да е пухкав и ароматен. Най-хубав става с кисели и твърди ябълки от зимни сортове, които остават цели в тестото. Към изброените съставки трябва да добавите 3-4 ябълки, 1 с.л. картофено нишесте за пух-кавост, 1 ч.л. ванилова захар, 2-3 щипки настъргана лимонова кора и 10 г краве масло за намазване на формата. Содата заместете с 1 пълна ч.л. бакпулвер.
Още преди началото на замесването включете печката на 180-200 градуса. Първо разбийте в купа яйцата. Прибавете двата вида захар и разбийте с миксер на бяла пяна. Изсипете в купата през сито брашното, бакпулвера и нишестето. Продължете да бъркате бавно тестото с лъжица, докато стане еднородно. Сложете нарязаните ябълки и разбъркайте тестото.
Намажете с масло висока форма с диаметър 21-24 см и сипете в нея тестената смес. Сложете в загрятата фурна и печете 40-55 минути. Изключете и оставете десерта за 15 минути на затворена вратичка.
Американците казват, че тяхната версия за шарлотката е измислил готвач от Шарлотсвил, щата Вирджиния
Те също са променили старинната рецепта и са превърнали десерта в ябълков пай, с който се гордеят.
Американският вариант представлява затворен с тестена решетка пай от пясъчно (маслено) тесто и ябълкова плънка. Начинът на приготвяне придава специфичния вкус на тази разновидност на шарлотката. Нарязаните ябълки първо се заливат с гореща кремообразна смес от разтопено масло, брашно, бяла и кафява захар, канела. После се слагат в пая и той се изпича.
Leave a reply