На пръв поглед в готвенето на пилешко месо или цяла птица няма нищо сложно. Важното е правилно да ги изберете и да се придържате стриктно към рецептата
В процеса на приготвянето на пилешко месо обаче има много тънкости. Някои хитрини ще ви помогнат да поднесете сочно и ароматно ястие с пилешко
Не махайте кожата на пилето. Много начинаещи кулинари са убедени, че сготвено с кожата, то ще е твърде калорично. Отчасти е вярно, но добавените калории са едва 20-40 на порция. Много повече са минусите във вкуса на пилешко без кожа. Тя помага да се запазят влагата и ароматите в месото. Сготвеното с кожичката е по-сочно, с ярко изразен вкус. Затова не я отстранявайте преди топлинната обработка. Може да го направите, след като пилето е вече готово.
Напуквайте преди готвене по-сухите части от птицата. Обработката с кулинарен чук ще направи месото по-меко и то ще се пече по-равномерно. Пилешкото филе е с различна дебелина в двата края и ако не е начукано, тънкият ще прегори, докато дебел-ят може да остане суров.
Режете правилно приготвеното за готвене пилешко месо
Неопитните готвачи обикновено не обръщат внимание в каква посока режат. Това е важно не само заради красотата и еднаквия размер на порционните парчета, но и за добрия им вкус. Ако ще режете пилешкото филе преди готвене, непременно го правете напряко на мускулните влакна, а не надлъжно, за да стане крехко.
Гответе птицата заедно със зеленчуци. Съчетанието е идеално от гледна точка на здравословното хранене, но също и за вкусовите качества на готовото ястие. Печете ли на фурна цяло пиле, сложете в по-дълбока тава най-напред зеленчуци и отгоре птицата. По този начин няма да ви се налага да поливате месото с бульон, за да не съхне. При термичната обработка зеленчуците започват да отделят сокове, които овлажняват пилето и му придават вкус, аромат и цвят. Много подходящи са чушките, броколито, карфиолът, зеленият фасул, младият грах в шушулки. Може да напълните пилето със зеленчукова смес и ще се убедите колко сочно ще е опеченото месо.
Add comment