Тахан е пастообразен продукт, получен чрез смилане на сусамови семена. Може да е от белен или небелен сусам
От небелени семена е по-тъмен и горчив, но съдържа повече минерали и хранителни вещества. Най-често таханът се приготвян от смес от двата вида сусамово семе. Ако е приготвен само от белен сусам, се нарича бял тахан.
Таханът е основна съставка в много азиатски ястия, добре известен е в арабската и средиземноморска кухня. У нас също е популярен, любимата на поколения българи халва се прави от тахан.
Сусам се е отглеждал в Шумер и хората още преди 4 хил. години са го ценили високо не само заради приятния вкус, но и заради полезните му свойства. В древността ползвали сусамовото семе преди всичко за добиване на сусамово олио (масло), но през 12-13 в. таханът вече се споменава като основен продукт за приготвяне на арабския хумус (пастет от нахут и тахан). По същото време тахан се ползвал и за традиционни ястия от китайската, японската, корейската и индийската кухня. Отглеждането на сусам и производството на тахан било традиционно и по нашите земи на юг от Стара планина от 14 в. насам. В историческия музей в Хасково може да се видят преса и съд за добиване на тахан от 17 в.
Лесно може да приготвите домашен бял тахан
Смилането става в блендер или с кухненски комбайн. Може да използвате и каменно хаванче и чукало.
За да получите кремообразен и с фина текстура тахан, трябва да добавите малко зехтин, слънчогледово или сусамово олио, или пък олио от гроздови семки. За по-бързо може да сложите в чашата на блендера едновременно и сусамовото семе, и олиото. Но е по-добре, ако първо смелите семената, след това сипете мазнината и отново разбиете. Така таханът става по-нежен.
Сусамът може да е суров, но почти всички рецепти препоръчват предварително да се запече, за да се освободи напълно неговият фин аромат. Запичайте го върху сух тиган, във фурна дребните семена лесно прегарят и стават горчиви.
За домашен тахан си пригответе 1 ч.ч. бял сусам, 2 с.л. зехтин или друго растително масло по избор, сол или захар по желание.
Сусамовото семе изсипете в сух тиган и леко запечете на умерен огън, като го разбърквате с дървена лъжица. Достатъчни са 5 минути топлинна обработка, за да добие леко златист цвят и да си пусне аромата. Дръпнете тигана от огъня, пресипете запеченото семе в порцеланова чиния и го оставете да изстине напълно.
Прехвърлете в чашата на блендера, мелете 1-2 минути, налейте мазнината и мелете още 1 минута. Сместа трябва да стане пухкава и гладка.
В готовия тахан може да добавите сол, захар или мед
Ако искате да експериментирате с вкусовете, в подсладения тахан може да сложите малко лимонова кора или наситнен джинджифил. На соления тахан вървят чесън и пипер.
След като приготвите тахана, трябва да го пресипете в плътно затварящ се буркан или в кутия с херметичен капак. Така може да го съхранявате в хладилник в продължение на месец. Ако на повърхността на тахана избива мазнина, периодично го разбърквайте.
Най-често със сусамов тахан се прави хумус, който се използва като сос, разядка или пастет за намазване върху филийка. Но таханът може да се сложи и в много други ястия. От него например стават чудесни сосове за меса и риба, или пък бонбони и други десерти.
Add comment