Когато са в пубертета, децата са подложени на всякакъв род стрес – хормонален, натиск от очакванията на родителите, учителите, приятелите
Често, за да успокоят своята тревожност или когато им е скучно, посягат към храната като източник на бързо удоволствие.
Има опасност обаче този навик да доведе до покачване на теглото и дори да прерасне в хранително разстройство, затова бъдете нащрек. Забележите ли, че по време на изпити или някакво друго напрежение запасите от вафли и бонбони вкъщи приключват особено бързо, може би тийнът има проблем. Добре е да поговорите за емоционалното хранене, защото той може и да не осъзнава, че му се случва нещо нередно.
Накарайте го няколко дена да си води дневник какво яде и обсъдете резултатите. Междувременно спрете да пълните шкафовете с вредни храни, защото тийновете ги предпочитат, когато имат нужда да запълнят емоционална празнина. Заредете купи с пресни плодове. Погрижете се в хладилника да има студена вода или домашна лимонада вместо газирани напитки. Може да оставяте всеки ден по една чаша с лимонова вода и обелени моркови и краставички на лентички в нея – те са приятни за хрупане и може да се консумират без ограничения.
Ако се налага, помислете за някакъв спорт. Физическите занимания не само ще убиват времето и скуката на тийна, но и ще му помогнат срещу тревожността и натрупания стрес
Настоявайте всяка вечер да сядате заедно на масата и, разбира се, във всеки друг момент, щом е възможно. Когато човек се нахрани нормално, на маса, по-трудно се сеща за храна след половин или един час. А когато пропускат хранения, тийновете си мислят, че понеже не са обядвали, може да се тъпчат през пет минути.
Ако създадете режим на хранене у дома поне вечер, ще може да контролирате и какво се яде. А пък времето, изкарано заедно, е безценно, така че си струва да се постараете, без да пестите усилия, на масата винаги да има любими за вашия тийнейджър вкуснотии.
Add comment