Спазвате ли тези лесни и много ефективни съвети, няма как да не се превърнете в майстор на китайската кухня
Няколко са основните принципи на китайската кухня:
1. Не слагайте много месо. Тънко нарязаните мръвчици са по-скоро като добавка към зеленчуковите манджи.
2. Използвайте всякакви подправки. Освен че имат лечебни свойства, те засилват естествения вкус на продуктите.
3. Не се бойте да добавяте захар по време на готвенето – 1 ч.л. от нея ще направи всичко по-вкусно. А към солта се отнасяйте с повишено внимание.
4. Хранете се разнообразно. На едно ядене китайците изяждат по няколко ястия. Вместо да излагате голяма порция от една манджа, пригответе няколко ястия с различен вкус, поднесени на малки порции.
5. Превърнете готвенето в приятно занимание. И приготвянето на храната, и нейното изяждане трябва да доставя удоволствие.
Няколко са продуктите, без които няма как да постигнете автентичност
Съчуанският пипер, познат още като китайски кориандър, се добива от растение от семейството на цитрусовите и има уникален вкус. С него се подправят и месни ястия, и сладкиши. Най-добре е да го купувате на зърна и да го смилате или счуквате в керамично хаванче преди употреба. Преди това го заничате на сух тиган.
Пресният джинджифил е идеален за ястия, които се готвят на силен огън, как-то и за сосове.
Малките люти червени чушки досущ като нашенските са на голяма почит в Китай. Ползват се предимно сушени, цели или стрити на люспи. Слагат се в супи и сосове.
Звездовиден анасон може да откриете и смлян, но по-добре го купете на зърна и смелете преди употреба. В много рецепти се използва направо на зърна, които имат формата на звездичка. Внимавайте с него – има силно изразен вкус, който може да потисне останалите.
„5 подправки“ е смес, постигаща баланс на 5-те основни вкуса – сладко, кисело, горчиво, люто, солено
Ползва се за овкусяване и на солени, и на сладки ястия. Сместа се продава готова, макар че не е проблем да си я приготвите сами. Нужни са 2 броя зездовиден анасон, 1 ч.л. съчуански пипер на зърна, 2 ч.л. семена от копър или от резене, 2 карамфилчета, 1 ч.л. канела. Подправките се заличат за кратко на сух тиган, за да си пуснат аромата, после се охлаждат и се смилат заедно.
Тъмен соев сос се ползва повече от светлия, който се слага предимно за подправка. Тъмният се добавя в по-обилно в ястията по време готвенето.
Сосът от стриди придава пикантна нотка на зеленчуците, но трябва да се използва с мярка, за да не убие натуралния им вкус. Вегетарианската му разновидност е гъбеният соев сос.
Сусамовото олио се добавя в края на готвенето, за да не губи аромат. Най-добре върви на пържен ориз и зеленчуци.
Черният оризов оцет е подходящ за овкусяване на свежи салати и на пържени ястия, за риба и морски деликатеси.
Add comment