Колкото и странно да изглежда, има едно правило за бебешката количка, което много добре показва как да се погрижите за развитието на детето си още от най-ранна възраст
В първите месеци, докато то главно лежи, монтирате кошчето на количката обърнато към вас. Така се виждате и сте спокойни. Когато бебето вече седи, кошчето на количката трябва да обърнете напред. Не за да не прилошава на детето, понеже се вози обратно на посоката на движение. А за да може да разглежда света наоколо.
Мнозина специалисти твърдят, че една от най-важните задачи на родителите е да направят детето си любопитно. Защото тъкмо любопитството е в основата на любознателността. Без него не е възможно да се развие интелектът, пък и доста физически качества и умения. Ако на хлапето не му е интересно да разглежда книжката, няма да научи буквите. Ако не иска да се качи на колелото, никога няма да се научи да го кара. На всяка възраст любопитните хора по-лесно усвояват знания, по-трайно запаметяват, по-дълбоко вниквате същността, с по-голяма готовност приемат нови предизвикателства. Интересът им ги мотивира.
Затова психолозите съветват още от най-ранна възраст родителите да стимулират вроденото любопитство на детото, като се стараят да не го контролират и ограничават без нужда. В това е тънкото изкуство – да не го потискате, но едновременно да изпълнявате другите си родителски задължения – да възпитавате и да предпазвате от опасности.
Още в първите месеци позволете на бебето да изучава света чрез играчки. Важното е не да са много, а да са подходящи за възрастта му – шарени, мърдащи, привличащи вниманието.
Говорете с детето, показвайте му разни неща и му казвайте какво е това
Не мислете, че не ви разбира и ще си общувате с него, като малко порасне. С подобни убеждения пропускате ценни за развитието му моменти.
Понякога родителите се изненадват, че детето започва да нарича пилето „пи-пи“ далеч преди определената за това възраст според съветващите книги. Някои може би са много наблюдателни и сами стигат до извода, че онова нещо, което издава звуци“ пи-пи“, се нарича пиле. Но повече-то деца го научават, като мама и татко няколко пъти им кажат и им покажат.
Любопитството е вродено, но за малкото дете светът е толкова необятен, че то не може да го обхване само. Нужна му е помощта на родителите. Докато се разхождате в парка и то е още в количката, му покажете и назовете цветята, дърветата, птиците. Когато порасне, му обръщайте внимание на детайли, които го карат да се възхищава и учудва – на звуците в гората, на различните форми и багри на листата на дърветата, на пръскачката, която полива тревата. Това е най-добрата почва, върху която покълва любознателността за различни области на познанието, съветват специалистите.
Add comment