Мързел и пубертет е нещо като плаж и море, като ракия и салата – вървят в комплект
Наивно е да си мислите, че само вашият наследник „страда“ от мързел. Не по-малко наивно е да си мислите, че може да направите кой знае какво.
Но не бива и да седите със скръстени ръце, защото това ще даде сигнал, че поведението му е напълно приемливо.
Подхванете борбата с мързела отдалеч. Когато разговаряте със сина или дъщеря си, не им слагайте думи в устата, не им довършвайте изреченията и не ги прекъсвайте. Най-вероятно тийнът сам ще се прекъсне няколко пъти и ще се разсее, докато ви разказва как е минал купонът, да речем. Но вие бъдете търпеливи и изслушайте докрай. Проявете любопитство по темите, които силно го вълнуват. Проблемът в пубертета е, че повечето неща са му безинтересни. Когато усетите, че нещо му е страст, помогнете да задълбае в това занимание: спорт, изкуство, каквото и да е хоби, стига да не е свързано с висене пред компютъра и телевизора. Стимулирайте го всячески. Това е начин той да пребори мързела си, като се запали по нещо, което смята за интересно. А като се размърда, има шанс да започне и да учи повече.
Често при недостатъчно сън тийновете стават по- мързеливи
Погрижете се вкъщи да се спи по 8 часа на денонощие. Вярно, че синът или дъщеря ви ще си легне, когато поиска. Но вие направете така, че къщата да утихне след 22 часа, включително през уикендите. Лека полека ще вкарате ученика в режима, в който ще му се налага да живее до следващата ваканция.
Leave a reply