Едва ли са много домакините, на които им се налага да приготвят дива патица. И все пак е добре да знаете как се обработват някои диви пернати
Ловният сезон за пернати започна и нищо чудно да ви се прияде дива пaтица -вече ги има в големите вериги магазини. Готвенето има тънкости. В книгата „Народна дивечова кухня“ от 1939г. пише: „Месото на дивите птици е лесно смилаемо и питателно. Веднага след убиването трябват малко грижи и желание, за да се запазят вкусът и здравостта на птичето месо.
Вътрешностите на убитата птица трябва да се извадят веднага, само бекасът може да почака. Вътрешностите и окървавените места не се мият с вода, а се почистват с кърпа или горска шума. Ако птицата няма да се готви веднага, тези места трябва да се посолят със счукани равни части сол, черен пипер и салицилов прах, а вътрешността трябва да се напълни с джоджен и пелин, от които мухите бягат. До къщи птиците трябва да се носят увиснали, а не в раница или торба.
Поне едно денонощие птиците трябва да останат неоскубани на хладно място
Оскубването трябва да се извърши, без да се пари, освен патиците, като внимателно се теглят перата, за да не се повреди кожата, след което мъхът се обгаря.“
Днес специалистите съветват птицата да се подържи на студено 2-3 денонощия, преди да се сготви. Оскубват се бекаси, бекасини, пъдпъдъци, яребици, фазани, кеклици, глухари, на останалите е перата се отстраняват заедно с кожата. Отделят се краката, гърдите и гръбната кост. Краката и гърдите на дивите птици се готвят отделно. Жлезата на трътката е враг номер 1 на готвача -независимо дали птицата е питомна или дива, трябва да се отреже.
Add comment