Познавате такива хора – винаги закъсняват. Може 5 минути да е, но никога не успяват навреме. Не защото важничат (и това се случва при възрастните) или са много заети, а защото сякаш часовникът в главата им не работи правилно
За да работи правилно, родителите им е трябвало да ги учат от малки на тайм мениджмънт. Tайм мениджмънт e изкуството да управляват времето си. Точността е задължителна част от поведението на добре възпитания и организиран човек. Едно закъснение може да направи много лошо впечатление. To о може да провали любовна или делова среща. Така че тази важна черта трябва да стане част от поведението на детето още през първите 7 години.
Личният пример на родителите е от изключително значение. Това го чувате за всяко нещо, но за да научите детето си на точност, той наистина е ключов. Щом всяка сутрин едва успявате да стигнете в детската градина за уречения час и госпожата ви гледа накриво, или винаги влизате на театър при загасени лампи, няма да можете да обяснявате, че е лошо да се закъснява. Нали мама и татко по принцип не правят лоши неща и са пример за подражание.
На детето още на 3 години можете да кажете, че добре възпитаният човек се отнася отговорно към срещите и с това показва уважение към хората, с които ще се види
Щом баба ви чака за неделен обяд в 12 ч., в толкова трябва да отидете. Нищо че тя си е вкъщи, а не на улицата. Ако с татко сте се уговорили за 17 ч. на детската площадка, не бива да закъснявате, защото той ще се разтревожи. Приятелят и майка му ще се обидят, ако висят половин час, а вие не идвате.
За посещението на събития също не е полезно да закъснявате – може да не ви пуснат, пък и защо да пропускате началото. А за автобуса, влака или самолета е направо фатално да не успеете в определения час – ще тръгнат без вас.
Add comment