Ето как да станем по-привлекателни
Когато се запознаваме с човек, в чиято външност и поведение няма нищо забележително, не се впечатляваме особено. Но е достатъчно той да се усмихне, да каже една-две незначителни фрази, за да се окажем под неговото обаятелно влияние. А на тръгване си мислим: „Колко ярка личност!“… Този тип хора притежават удивителен дар – харизма!
Според психолозите харизмата е онова нещо, което всеки притежава, но от което се възползват само единици. Иначе казано, харизма са личните качества на човека, които привличат околните. Обикновено определяме тези хора като ярки, незабравими. Но всъщност става дума не за външността, а за личностните качества. Човек може да бъде грозноват, но ако е харизматичен, хората биха го определили като безспорно привлекателен. Пък и с времето красотата увяхва, а харизмата е неподвластна на времето.
Истински харизматичната личност се отличава по 5 основни признака:
– Човек, който е толкова уверен в себе си, че не се страхува да изглежда глупав или смешен. А повечето хора обожават личности, способни на искрена самоирония.
– Старае се да се занимава с неща, които са му интересни. Така постига всички цели с удоволствие.
– Често има мнение, което се отличава от общоприетото. Не се страхува да плува срещу течението и дори го обръща в своята посока.
– Едва ли ще намерите харизматичен човек, който да е песимист – всички са оптимисти. Учат се от грешките си и умеят да извличат полза от ситуацията.
– Това са хора с безгранична вяра в собствените сили. Вярват в себе си и тази увереност (подкрепена от знания и конкретни факти) се предава и на околните.
От думи към действия
Всеки може да се превърне в ярка личност. Ако сте твърдо решени да развиете харизмата си и сте готови за дълга и упорита работа над собствения си вътрешен свят, за да развивате увереност и адекватна самооценка, то няма да ви попречат три простички практически занимания.
Практическа задача №1
Направете анализ на гардероба си
Отворете шкафа и си отговорете на следните въпроси:
Случва ли се да си купувате дреха, като се ръководите не от собствения си вкус, а от съветите на продавача или на приятелка?
Има ли дрехи в гардероба ви, които при всяко обличане ви карат да изпитвате дискомфорт, но все пак ги носите, защото ги смятате за красиви, модерни, скъпи и т.н.?
Следвате ли строго модните тенденции на сезона?
Ако на два от тези въпроси сте отговорили положително, значи е време да поработите над себе си, пише „Жуpнaл“. Запомнете и приложете спрямо себе си следните постулати на ярките личности:
– Ярката личност се отличава с добре обмислен имидж. Облеклото трябва да е оригинално, като не е задължително да е скъпо или дизайнерско (ако на мода са точките, харизматичната личност непременно ще предпочете райета).
– Носете само това, в което се чувствате комфортно. Харизматичната жена никога не би избрала обувки на ток като част от облеклото си за работа, защото са неудобни и в края на деня правят човека раздразнителен. Ясно е, че в такава ситуация е проблемно да излъчваш увереност и обаяние.
Практическа задача №2
Работете над себе си
Знаете ли защо хората с развита харизма се харесват на всички? Защото знаят, че усмивката е сигнал, че човекът отсреща ти е симпатичен. Това, разбира се, не означава, че трябва да се усмихваме постоянно на всички. Напълно достатъчно е спокойното, доброжелателно и заинтересовано изражение на лицето.
– Приближете се към огледалото, усмихнете се, направете някакъв жест. А сега критично преценете колко красиви и хармонични са вашите жестове и усмивка. Тренирайте всеки ден минимум по 15 минути, за да получите търсеното изражение, което да „прилепне“ удобно към лицето ви. Ако имате възможност, снимайте се с камера или телефон, а после оценете новия си образ.
– За да са естествени жестовете ви: при среща не се суетете, следете ръцете си, не допускайте по-затворени жестове (кръстосани ръце, ръце зад гърба), защото това се приема като поставяне на преграда.
– Научете се да водите диалог. Мимиките и жестовете са длъжни да се допълват. Ако жестовете си хармонират и с речта, с темперамента, човек изглежда разкрепостен и предизвиква симпатията на събеседника си. Но ако начинът му на говорене е сух и неемоционален, то прекомерното жестикулиране създава негативно впечатление.
Практическа задача №3
Развивайте въображението си
– Най-силно е развита харизмата на хората, които градят кариера с обществена работа: политици, артисти или просто големи началници. Но ако вие нямате никакво отношение към тези среди и постове, то ще ви е от полза едно специално упражнение.
– Два-три пъти на седмица, по 30-40 минути разигравайте роля. Просто си представете, че сте известна кинозвезда или бизнесмен, който върти милиони, и в продължение на половин час, като стоите пред огледалото, отработвайте своите жестове, изражението на лицето, маниера на говорене.
– Представете си, че ви интервюират или че са ви поканили на церемония по връчване на някаква престижна награда. Мислено проигравайте ситуацията и проследявайте поведението си. Психолозите твърдят, че подобни игри повишават самооценката и помагат на човек да развие своята харизма.
Leave a reply