Често възприемаме главоболието като неизбежност и машинално пием болкоуспокояващи медикаменти. Добре е да не прибягваме към тях веднага – има и други начини за справяне с главоболието и мигрената, като сред тях е консумирането на определени храни. Да, с помощта на някои продукти можем не само да облекчим главоболието, но и да го предотвратим.
3еленолистни зеленчуци
Спанак, къдраво зеле, амарант, рукола, маруля – тези зеленчуци намаляват честотата на широка гама заболявания и неразположения, включително главоболие и мигрена. Спанакът съдържа голямо количество витамини В2 и В6, както и Омега 3, които са чудесна превенция на мигрената. Витамин В2 (рибофлавин) е с доказан ефект за намаляване на честотата, интензитета и продължителността на главоболието.
Ядки и семена
Спасете се с шепа от любимите си ядки, когато следващия път изненадващо ви атакува главоболие. Хората, които често страдат от главоболие и мигрена, имат по-ниски нива на магнезий в сравнение с онези, които нямат проблем с болки в главата. Изследване на английски учени показва, че честотата на мигренозните пристъпи намалява с 40% при хората, които приемат хранителни добавки с магнезий. Затова ядките и семената (бадеми, сусам, кашу, бразилски орех, слънчогледови семки, орехи) могат да се превърнат в чудесен източник на така необходимия за вас магнезий. Така че спокойно можете да добавяте например към салатата си малко сусам и слънчогледови семки.
Червено месо
Може да ви звучи странно, но е факт. Разбира се, не става дума за сушени, осолени, пушени месни продукти – те по-скоро могат да ви докарат главоболие, отколкото да го прогонят. Става дума за хапването на прясно телешко месо и телешки черен дроб – те могат да се превърнат в добро решение срещу честата болка, която ви мъчи. Червеното месо е богато на витамин В2 и на коензим Q10, който се произвежда от човешкия организъм, но с годините синтезът му намалява. Заради тези си съставки червеното месо се препоръчва вече в много страни като средство за превенция на мигрена.
Чобанка (лопуш)
Старите хора отдавна познават чобанката като лек срещу различни заболявания. През последните години беше изследван ефекта на това растение и учените установиха лековитото му действие при мигрена и главоболие. В едно изследване немски и американски специалисти давали на хора, страдащи от мигрена, по 75 мг лопуш, а на друга група – плацебо, два пъти на ден. След 4 месеца резултатите показали, че чобанката редуцира мигрената с 48%, а при плацебо групата – с 26%. Условието е растението да се използва внимателно, под наблюдение, защото може да навреди на черния дроб.
Яйца
Ако яйцата са любимата ви закуска, значи се грижите за превенцията на главоболието – витамините от група В играят голяма роля в борбата с различните видове главоболие. Доза от 200 до 400 мг дневно рибофлавин (вит.В2) намалява честотата и силата на болката в главата. По-големите яйца съдържат 24% от дневната доза рибофлавин, затова се смятат за много добри източници на полезната съставка.
Пълнозърнести храни
Честата им консумация е от най-лесните начини за справяне с главоболието. Хипогликемията е един от причинителите на главоболие. За да не позволите това да се случва, не пропускайте нито едно от основните хранения и консумирайте сложни въглехидрати и фибри (елда, ечемик, булгур, киноа, овесени ядки) – така ще поддържате добро ниво на кръвната си захар. Залагайте на продукти, които са 100% пълнозърнести. Избягвайте бялото брашно, пише Здравен журнал.
Студеноводни риби
Едно проучване, с участието на страдащи от хронично главоболие, установило, че увеличението на Омега 3 мастните киселини, заедно с намаляването на Омега 6, е довело до по-малко пристъпи на главоболие на месец и до значително намаляване на психологическия стрес, както и до подобрение общото състояние. За да увеличите приема на Омега 3, яжте студеноводни риби като сьомга, херинга, камбала, скумрия, сардина, тон.
Add comment