На всекиго се е случвало – грижите ни затрупват, просто не можем да излезем от кръга на тревожните мисли. Ето как можете да се справите.
1. Ти какво смяташ за това?
Понякога се тревожим много, а става въпрос за дребни неща. Лесно можем да разберем дали проблемът, който ни притеснява, е значителен. Просто трябва да поговорим с някого, да попитаме например приятелката си или сестра си какво мислят за това.
2. Да сортираме грижите си
Така решаваме поне половината от проблема. Когато сме стресирани от неприятностите, загубваме перспективата и не знаем с какво да започнем. Вземете едно листче и напишете какво ви притеснява, като подредите грижите си по важност. В повечето случаи дори само това ще ви облекчи веднага.
3. По-малко самокритичност, моля!
Има черни дни, в които не ни върви и се смятаме за неудачници. Всеки ги е преживявал. Често обаче става въпрос за дреболии. Поемете дълбоко въздух и се запитайте дали си заслужава да се чувствате толкова виновни. Ще видите, че нещата не са толкова страшни.
4. Повече позитивизъм
Когато мислите, че не се справяте, съставете списък с всичко, което ви се струва отрицателно. След това зачертайте негативните изречения и ги заменете с положителни. Например вместо „Имам проблем…“, напишете „Имам задача…“.
5. Решете как ще действате
Когато сте изправени пред някакъв проблем, не забравяйте, че той може да има много решения. Затова изберете едно и го следвайте. Това ще ви облекчи много.
6. Не задълбавайте в проблемите
Въпроси и въпроси идват непрекъснато, един след друг. Истинска въртележка на грижите. Спрете веднага!
Ако е през нощта, станете, вземете топъл душ и пак си легнете, пише „Журнал“. А през деня прекъснете за малко това, което правите, излезте за кратка разходка и дишайте дълбоко. Трябва да се откъснете от този порочен кръг.
7. Задръжте за малко
Време е за похвала. Често си мислим, че няма светлина в края на тунела. Но не е така. Спрете, направете пауза и помислете какво вече сте постигнали. Заслужавате си похвалата. Усмихнете се на себе си в огледалото.
8. Хайде да не прекаляваме
Разбира се, с постоянство и усърдие много може да се постигне. Но нека ви е ясно, че не можете да контролирате всичко около вас. Понякога разчитайте и на близките си. Те в повечето случаи с радост ще ви помогнат.
9. Станете почитатели на самите себе си
Всеки понякога се съмнява в себе си, но това не помага. При криза трябва високо и ясно да заявите, че си имате доверие. Можете да го напишете на листче и да го залепите на хладилника или на вратата на гардероба – „Вярвам в себе си!“
Add comment