Зимата е изпитание за стайната градина. Красавиците орхидеи обаче като че ли най-лесно се справят със студа
Особено най-разпространените фаленопсиси, които точно по това време на годината се покриват с цветове. Но все пак трябва да се спазват определени правила, които зависят от вида на цветето.
Най-общо орхидеите се делят на три групи. Зимните грижи за всяка са различни.
Тези, които нямат изразен период на покой, изискват почти постоянен режим на осветление и поливане през цялата година. Сред тях са фаленопсисите. През късите зимни дни е добре да им осигурите малко допълнително осветление. Температурата трябва да е стабилна и да не пада под 12 градуса. Поливките са умерени и само след пълното изсъхване на почвата. Най-добре е да топите саксията в съд с вода за 20-30 минути. Пръскане не се препоръчва, може леко да овлажнявате въздуха около растенията. Подхранване не е нужно.
Патиопедилумите също не спят зимен сън и цъфтят сега. Оптималната температура за тях е от 10 до 18 градуса. Поливат се умерено. Следете да не се мокри основата на цветоноса, защото стъблото ще загние. Бандата обича топлина, температурата в стаята не трябва да пада под 18 градуса. Също се осветява допълнително. Почвата се държи непрекъснато влажна, може да пръскате въздушните корени. И милтонията е топлолюбива, но не се нуждае от допълнителна светлина. През деня температурата трябва да е от 20 до 25 градуса, а през нощта може да се намали, но не и под 15. Полива се само при пълно изсъхване на почвата. Не се подхранва зимата.
Има орхидеи, които частично спят при студ. Катлеята има множество хибриди: едни цъфтят през пролетта, други през есента, но при благоприятни условия пъпки може да се образуват целогодишно. Например есенните разновидности не преминават в покои, а веднага пускат нов цветонос. Но все пак растението трябва да си почине поне малко, така че намалете поливките и спрете подхранването. Пролетните разновидности са в спящ период през януари и февруари. Държат се на ярка светлина, но температурата се поддържа на ниво около 15 градуса.
Дендробиумите обичайно цъфтят в края на зимата или в началото на пролетта. През това време те се нуждаят от обилно поливане, добро осветление и подхранване. След прецъфтяването не се торят, а се поливат само при пълно изсъхване на почвата.
Видовете, които изпадат в пълна летаргия през зимата, имат специални изисквания. Ако не се спазят, нови пъпки няма да се заложат.Тунията е останала без листа през есента, съответно поливането й се съкращава до минимум. Оптималната температура за нея е около 10 градуса. Плейоне е сорт, който през зимата смело може да се изнесе на остъклен балкон, ако температурата там не пада под 5 градуса. Полива се умерено след пълно изсъхване на почвата. Каланта е също листопадна орхидея, която преминава в по-I кой в края на зимата. Дотогава има нужда от обилно поливане и подхранване. След това за два месеца се държи в прохладно помещение, а поливките се спират. После постепенно влагата се увеличава и се подновява торенето.
Независимо от сезона, всички орхидеи имат нужда от свеж въздух. Но ги пазете от течение. Ако ги държите на перваза на прозореца, поставете под саксиите изолиращ материал, за да не се простудят корените.
Add comment