Защо често не успяваме да опазим вечнозеленото дръвче живо въпреки желанието си, обясняват специалистите градинари.
Все повече хора се оплакват, че когато са избирали жива елхичка в сандъче, е изглеждала свежа, но после едва е дочакала празниците и не е оцеляла след засаждането й в двора или градината. Ето основните причини.
През зимата елхата се намира в покой, но когато я сложим да краси жилището ни за коледните празници, нарушаваме естественото й състояние. Причината е, че дългият престой в отоплено и сухо помещение я „разбужда“, преди да й е дошло времето. Това бодърстване в неподходящия момент я прави уязвима към замръзване.
Затова след представянето й като „царицата“ на новогодишния бал, трябва да се погрижим правилно за нея.
Шансовете за оцеляване на елхата са толкова по-големи, колкото по-кратко време е живяла на топло. Не бива обаче да я засаждате веднага навън, дайте й време да се аклиматизира, като я оставите около седмица на терасата или балкона.
Разгледайте добре дръвчето, след като свалите коледната украса от него. Обърнете внимание да не са прокарали нови свежи връхчета (по-светли на цвят) – те са сигурен признак, че елхичката се е „събудила“ и ако я оставите навън посред зима, ще замръзне.
В случай че не сте нарушили покоя на иглолистното дръвче, спокойно да го засадите в двора на къщата, градинката пред блока или близката гора. За преместването изберете ден с температури над нулата, за да не е замръзнала пръстта и да можете по-лесно да я разровите. Имайте предвид, че иглолистните видове предпочитат каменисти почви, в които пускат дълбоки и здрави корени. Така елхата ще порасне още по-красива и силна, а на следващата Нова година може да я украсите там, където сте я „преселили“.
Add comment