Въпреки че за родина на коледното пънче се смята Франция, симпатичният десерт е традиционен за празничната трапеза на много европейски народи
И досега се спори къде точно се е появил този сладкиш. В основата на коледното пънче е пандишпаненото руло и за авторството на неговата рецепта още спорят лионските и парижките майстори сладкари. Но сериозен принос в изпипването на тънкостите при пандишпана имат и виенските, и италианските, и германските сладкари.
Така или иначе за първи път рецептата на десерта е описана в края на 19 в. във Франция.
Свързват сладкиша с традицията на бъдника, които хората палели в огнището си от незапомнени времена в нощта на зимното слъцестоене. Със своето продължително горене той олицетворявал завръщането на слънцето и нарастването на деня. Обичаят се среща при всички европейски народи, а след установяване на християнството църквата не разрушила традицията. В католическите страни тя дори се усложнила – бъдника започнали да украсяват с ленти и растения, главата на семейството го поставял в огнището, поливал го със зехтин, поръсвал го със сол и изричал пожелания за благоденствие на фамилията през следващата година.
Когато започнали масово да навлизат малките чугунени печки за отопление, традицията на бъдника бавно взела да умира и дървото в огнището било заменено от малки пънчета, украсени със свещи и бонбони, които се поставяли в центъра на празничната маса. Към края на 19 в. находчиви сладкари се сетили да направят тези пънчета ядливи, като ги изработват от тесто и крем. Така се родил един от най-известните в света празнични десерти.
Днес съществуват десетки рецепти за приготвянето на коледното пънче. Върху него се поставят разнообразни фигурки от шоколад, фондан, марципан – клонки, гъбки, къщички, шейната на Дядо Коледа и какво ли още не. Покритието на сладкиша, което обикновено е от шоколадов крем, се набраздява така, че да прилича на дървесна кора. Най-често пънчето е изработено от падишпаново тесто, но има и други варианти, например руло от медено тесто или само от няколко вида желиран крем, пише „всичко за семейството“.
Класическа френска рецепта
Продукти: За тестото – 30 г брашно, 50 г картофено нишесте, 3 яйца, 150 г пудра захар, 1 с.л. краве масло;
за крема за пълнеж – 250 г шоколад, 4 жълтъка, 6 с.л. захар, 150 г масло, 2 ч.л. ром или бренди, 2 ч.л. силно кафе, 12 печени бадема;
за крема за украса -100 г масло, 2 жълтъка, 3 с.л. захар, 2 с.л, силно кафе, 2 ч.л. ром или бренди, 1 ч.л. нес кафе, малки целувки, захаросани плодове или желирани бонбони.
Приготвяне: Отделете белтъците от жълтъците. Жълтъците разбийте със 100 г захар до побеляване. Постепенно сипете в тях брашното и нишестето. Белтъците разбийте на гъста пяна, като прибавите в тях останалата захар. Внимателно сложете тази смес в тестото, като разбърквате отдолу нагоре. Загрейте фурната до 150 градуса. Намажете тавата с масло и леко я поръсете е брашно.
Излейте готовата тестена смес и я изравнете. Печете 10-12 мин. През това време пригответе шоколадовия крем за пълнеж. Шоколада начупете на парченца, сложете ги в малка тенджера, прибавете кафето и разтопете на водна баня. Отделно разбийте жълтъците и захарта до побеляване. Внимателно ги сипете заедно с размекнатото масло към разтопения шоколад. Прибавете алкохола. Намокрете със студена вода и добре изстискайте две чисти платнени кърпи. Върху едната обърнете готовия пандишпанов блат и го покрийте с другата. Пригответе крема за украсата. Разбийте до побеляване жълтъците със захарта. Отделно смесете алкохола със силното кафе, сложете нес кафето и разбъркайте тази смес с размекнатото масло. Нарежете на люспи бадемите. Пандишпана намажете с шоколадовия крем, поръсете с бадеми и навийте на руло. Косо отрежете двата края на рулото и ги поставете отгоре или отстрани на пънчето. Покрийте целия сладкиш с кафеения крем за украса и с вилица го набраздете като дървесна кора. Украсете с целувки, бонбони, озахарени плодове.
Leave a reply