Тежест в стомаха, киселини, затруднено изхождане – за жалост всички тези неприятни оплаквания са познати на повечето от нас, особено по време на дългите коледни и новогодишни празници с богати трапези. Обикновено няма други причини за нарушеното храносмилане освен прекаляването с храни и напитки. Ето как да го предотвратите.
Пийте минимум 2 литра течности на ден, за да осигурите добро храносмилане и прочистване на организма си.
Не прекалявайте с продукти, които съдържат кофеин (кафе, шоколад), както и подсладени безалкохолни напитки и мазни храни, които предизвикват проблеми с храносмилането.
Много важни са фибрите – дневната норма е прием на 30 г фибри, което е напълно постижимо количество, ако внимателно подбирате храната си. Яжте повече пресни или сушени плодове, зеленчуци, ядки, пълнозърнести продукти. За да избегнете образуването на стомашни газове, увеличавайте постепенно приема на богати на фибри храни.
Виновник за нарушено храносмилане може да бъде и непоносимостта към лактоза. Разберете дали това е проблемът при вас, като замените прясното краве мляко със соево или оризово мляко, по възможност обогатено с калций, за да не се лишавате от този полезен елемент.
3а да избегнете стомашния рефлукс, забравете пикантните храни и острите подправки. Овкусявайте ястията си с билки. Босилекът, магданозът и риганът са отлични не само за приятен аромат, но и за доброто храносмилане, пише Журнал за жената.
Причина за затруднено храносмилане може да бъде заседналият начин на живот. Не се изтягайте на дивана веднага след хранене. Най-добре излезте да се поразходите 30-ина минути, а ако това не е вьзможно, поне останете седнали известно време, преди да си легнете.
Хапнете ананас или киви за финал – тези плодове съдържат ферменти, които подпомагат храносмилането. Друг трик е да сдъвчете семенца кардамон или ким, които стимулират отделянето на стомашни сокове и така облекчават храносмилателните процеси.
Много лекарства, включително антибиотици, антихистамини и антидепресанти, могат да предизвикат стомашни неразположения и да нарушат естествената микрофлора, която спомага преработката на храната. За да облекчите стомашно-чревния тракт при взимане на лекарства, приемайте пробиотици под формата на хранителни добавки или ферментирали млечни продукти като кисело мляко, йогурт.
Никога не се сдържайте, когато имате позиви да посетите тоалетната. Навикът да се „стискате“ може да доведе до сериозни проблеми със стомаха и отделителната система.
Смейте се от сърце! Смехът оказва мощно въздействие върху червата, все едно им правите масаж и така ускорявате преминаването на храната през стомашно-чревния тракт.
Add comment