Добър апетит и наздраве! Така приятно започват празничните обеди и вечери, но как завършват? За съжаление – понякога в спешното отделение на най-близката болница. За да не стигате до тези кризисни моменти, подгответе организма си за хранителния стрес и подберете внимателно какво ще хапвате и пийвате на коледната и новогодишната трапеза.
9 предпазни мерки
Няколко дни преди Коледа и Нова година се постарайте да се храните балансирано и здравословно. Изключете от менюто си пържените, пикантните, мазните храни, острите подправки, за да не претоварите стомаха и жлъчката, да не раздразните слизестите лигавици на стомашно-чревния тракт. Подходящи са варените или задушени зеленчуци, каши, супи, леки ястия, приготвени на пара или грил.
В навечерието на празника не правете диети за отслабване. Не гладувайте, защото когато седнете на масата, ще сте „озверели“ и ще се нахвърлите лакомо на изобилието от храни и напитки. Това е най-прекият път до храносмилателните проблеми.
Когато вече стена трапезата, подберете си еднотипно меню от празничното разнообразие. Например, нека да е богато на белтъчини – животински (месо, птици) или растителни (варива, гъби). За гарнитура вземете повече зеленчукови салати, задушени зеленчуци. Не смесвайте много видове меса, нито различни алкохолни напитки.
Ако на масата има свеж ананас, непременно си хапнете няколко парченца. В този плод се съдържат ферменти, полезни за храносмилането.
При тежест в стомаха изпийте чаша билков чай, най-добре от мента, но без захар. Топлата напитка ще помогне на храносмилането и ще облекчи тежестта в стомаха ви. Изпийте го обаче 30 минути след хранене, не веднага щом станете от масата.
Почувствате ли се все пак преяли, не правете грешката да си легнете веднага. Най-добре излезте на чист въздух, макар и студен, да се разходите 30 минути. Опитайте се да дишате дълбоко (диафрагмено, както при йога), раздвижете се, протегнете се, направете няколко наклона – всички тези дейности ще помогнат на храната да мине по-бързо по целия храносмилателен тракт.
Изстискайте си един лимон и изпийте свежия сок чист или разреден с вода. Този трик също помага при тежест в стомаха – само няколко глътки и след няколко минути ще почувствате облекчение. Внимание: ако страдате от гастрит или други стомашни проблеми, по-добре не използвайте тази рецепта.
Дъвчете дъвка без захар след хранене. Така ще отделяте повече стомашен сок, който ще ускори преработването на храната и ще облекчи последствията от преяждането. Достатъчно е да дъвчете дъвката 5-10 минути.
Запазете мярката. Не прекалявайте нито с храната, нито с напитките, за да не страдате от сериозни неразположения след празничните пиршества, пише Здравен журнал.
ЗА ДА СПАЗИТЕ БАЛАНСА НАТРИЙ И-КАЛИЙ, който е важен за правилното функциониране на храносмилателната система, нека на трапезата ви има богати на калий продукти – сушени кайсии, зелени ябълки, банани, спанак, свежи зеленолистни подправки.
Leave a reply