Искате да станете по-ранобудни? Ето тези съвети ще ви помогнат!
Оставете завесите полуотворени
Нежната сутрешна светлина на слънцето е добро начало на деня. Но тя не може да проникне, ако спалнята ви е с плътни завеси. Затова вечер ги оставяйте полуотворени. Така събуждането ви ще е по-приятно и по-
естествено отколкото със звъна на будилника.
Създайте си сутрешен ритуал
Много хора не обичат ранното събуждане, защото е свързано със задължения – отиване на работа, грижа за децата и т.н. Ако обаче всяка сутрин започва с приятен ритуал, нещата биха се променили. В зависимост от вашите вкусове и темперамент, това може да бъде сеанс по релаксация, сутрешна гимнастика, слушане на музика, четене на вестник. По този начин моментът на събуждане ще означава време за приятно занимание.
Усещайте умората си
Понякога след два-три изморителни дни се чувстваме готови да си легнем още в 19 часа. После си казваме, че ни е рано. Златното правило за добра почивка е да се вслушваме в сигналите на тялото. Ако очите ви парят и започнете да се прозявате, легнете си независимо от часа. На следващия ден ще се събудите, пълни с енергия.
Ако решите да протакате отиването в леглото и да изцедите докрай силите си, следващото утро може да бъде мъчително.
Спете достатъчно
След пет часа нощен сън няма как да се събудите бодри. За да си осигурите достатъчна почивка, легнете си по-рано – няма друг начин да увеличите времето за сън, след като сутрините ви са „фиксирани” от вашите задължения. Всеки човек има нужда от 7-9 часа сън на нощ, пише „Здравен журнал“. Ако спите по-малко, организмът ви не се възстановява добре, умората постепенно се натрупва, а с нея понякога идват и депресивни състояния.
Лягайте си към 22 часа.
Спокойни вечерни занимания
Много хора стоят до късна вечер пред телевизора или правят последен среднощен преглед на социалните мрежи. Това не са идеалните вечерни занимания – въпреки че изглеждат спокойни, те стимулират организма и му пречат да премине към съня.
По-добре почетете книга при намалено осветление в спалнята. Ако не можете да се разделите с телефона си, регулирайте светлината на екрана.
Пригответе закуската си от вечерта
Съществуват хиляди основания за пропускане на сутрешната закуска, но най-честото е липсата на време.
Можете обаче да я приготвите от предната вечер. Наредете на масата приборите, чинията, чашата за кафе, чашата за портокаловия сок, заредете кафеварката, за да ви остане само да я включите, проверете дали имате необходимото в хладилника, както и хляб. На сутринта ще се почувствате облекчени, че вече сте помислили за всичко.
Станете бързо от леглото
Когато часовникът ни събуди, логично е бързо да станем, но най-често се излежаваме, въртим се в леглото, прозяваме се, проверяваме телефона… Времето обаче напредва. Минутите, загубени в излежаване, ни лишават от спокоен тоалет в банята. Щом чуете звънеца на будилника, станете.
Вземете си куче
Домашният любимец е идеален будилник! Ако го храните в едни и същи сутрешни часове, той сам ще започне да ви напомня, че е време да ставате.
Add comment