Те са силно концентрирани продукти, затова е нужно да сме внимателни, когато се лекуваме с тях.
Върху кожата
Повечето ароматни масла се разтварят предварително в растителна мазнина. Например маслото от голтерия (вечнозелен храст от Южна Америка) има обезболяващ ефект и се прилага за фрикция в съотношение 3 -5 капки в 10 капки растително масло, а за масаж – 30 капки в 50 мл. Само маслата от лавандула и гераниум се използват в чисто състояние – по 2 капки върхуужилено място или кожно раздразнение.
Преди употреба правете тест за поносимост, като капнете капка от маслото в сгъвката на лакътя. Ако до 15 минути няма реакция, всичко е наред.
Вътрешно
Най-бързо и лесно можете да се възползвате от ефекта на ароматните масла, като ти приемате на капки върху бучка захар или в лъжичка мед. Този начин е особено подходящ при стомашни, уринарни или гинекологични неразположения. Използвайте ароматно масло от мащерка – 2 капки по два пъти дневно, но никога директно върху езика!
За инхалации
Инхалациите с ароматни масла са идеално средство срещу възпаленията на горните дихателни пътища. Капнете по 5 капки масло от евкалипт, сребърен бор и мащерка в купа с вряла вода. Вдишвайте изпаренията в продължение на десетина минути по 2-3 пъти дневно. Във водата на ваната можете да добавите 10-15 капки лавандулово масло, предварително разтворени в малко душ гел. Така ще може да се възползвате от благоприятния ефект на маслото и като вдишвате, и при контакта с кожата.
Съвети и предупреждения:
Ароматните масла са подходящи за всички хора с изключение на бременните и кърмещите жени.
За всеки случай не се препоръчват на деца под 3 години, а за деца между 3 и 12 години се разреждат два пъти повече отколкото за възрастни.
Лекарското мнение е задължително, ако страдате от хронични заболявания, особено при астма и различни алергии.
Има масла, които могат да възпалят кожата – това са маслата от канела, карамфил, мащерка. Други път, например маслата от цитрусови плодове, са фоточувствителни.
Add comment