Истини и заблуди как да се предпазим от зарази
Принудени сме да живеем в среда, изпълнена с болестотворни бацили и вируси. За да сме здрави, е необходимо да се приучим на полезни хигиенни навици.
Избягвайте дървената дъска за рязане
ВЯРНО! Дори постоянно да я чистите, тя продължава да бъде гнездо за разпространение на микробите. Личинките попадат в малките процепи и се размножават лесно, тъй като дървото съхранява влагата и по този начин е благоприятно място за развитието им. От друга страна, чрез дъската микробите могат да попаднат лесно в храната ви. Най-честото оплакване е диария, но могат да се прихванат и доста по-сериозни заболявания. За предпочитане е да използвате пластмасова дъска за рязане. В нея по-трудно проникват микробите. Идеалното решение е да режете на стъклена плоскост.
Инфекциите се пренасят само чрез контакт
ГРЕШНО! Много често хремата, заболяванията на горните дихателни пътища и острите чревни инфекции (гастроентерит) се предават чрез ръкостискане или когато хората се целуват по бузите. Достатъчно е само да докоснете с ръката си устата или носа, за да прихванете инфекцията Но не по-малки източници на зараза са различните предмети на обществени места и в градския транспорт като дръжки, кранчета, парапети… Понякога микробите, могат да стоят с часове и с дни. Дори след седмица-две още са активни тези, които причиняват стомашно-чревните инфекции.
Повечето от вирусите през зимата също се пренасят по въздушно-капков път. Те попадат на различни места, когато хората кашлят и кихат, и се предават на онези, които се докоснат до заразената вече повърхност.
Четката за зъби може да ви инфектира
ВЯРНО! В устата на човека се съдържат много бацили и те полепват по четката, особено ако тя остава Влажна. Добре е да я подменяте Всеки месец, защото става като инкубатор за микроби за пет седмици. Така четката може да провокира Възпаление на венците, да е причина за лошия дъх или да предизвика инфекция на горните дихателни пътища. Правилно е след прекарано инфекциозно заболяване да смените Веднага четката. Ако не искате да я изхвърлите, то поне я почиствайте. Измийте я добре и след това я подсушете от водата с хартиена кърпичка.
За да запазите възглавницата чиста, сменяйте калъфките
ГРЕШНО! Направените проучвания сочат, че във възглавниците винаги има бактерии и вируси. Те се развиват великолепно, за което помага и топлината от човешкото тяло. Не е достатъчно да смените калъфката, защото платът не спира преминаването на микробите. Препоръчва се на всеки три месеца възглавниците да се изпират в пералнята, както и след прекарване на остро вирусно заболяване или грип. Същото важи за одеялото и юргана.
Трябва да миете ръцете поне 30 секунди
ВЯРНО! Дори това Време е недостатъчно. За да елиминирате изцяло микробите, най-хубаво е да ползвате течен сапун, защото твърдият също задържа микроби. Трябва добре да изтъркате с пяна ръцете – между пръстите и под ноктите. Накрая затворете кранчето с кърпичка за еднократна употреба, за да не замърсите отново дланите си.
При заразно заболяване домът се дезинфектира
ГРЕШНО! Това няма да ви помогне много, защото веднага след като изчистите повърхностите, те отново ще се заразят. Най-правилното е да проветрявате постоянно помещенията – най-малко два пъти дневно по 10 минути. Всички членове на семейството постоянно трябва да мият ръцете си, а болният да носи маска, за да предпази околните. Това до голяма степен ще ограничи разпространението на микробите.
Най-вредни са седалките в обществените тоалетни
ГРЕШНО! Множество проучвания сочат, че 500 пъти повече бактерии има върху клавиатурите и мишките на компютъра ви, както и върху бутоните на мобилните телефони. Истински огнища за зараза са дръжките на количките за пазаруване в супермаркетите, бутоните на банкоматите и дръжките на вратите. Заразите на тези места са в стотици пъти повече, отколкото върху седалките в тоалетните. Това е защото тях почистваме по-често, и то със силни дезинфектиращи препарати, за разлика от другите предмети за многократна употреба.
Антибактериалните продукти заместват миенето
ГРЕШНО! Хигиенизиращите гелове и разтвори са полезни .за постоянното почистването на ръцете, като са великолепно решение, когато няма достъп до вода. Но тези почистващи продукти в никакъв случай не могат да изместят миенето със сапун. Те действат на леко, а не на силно замърсени ръце. Заради наличието на алкохол в състава им, тези гелове не се препоръчват за постоянна употреба, защото довеждат до изсушаване и белене на кожата, а това способства лесно да се загнездват бактериите.
Хартиените кърпички са за еднократна употреба
ВЯРНО! Когато я употребите при хрема, не поставяйте в топлия джоб използваната кърпичка за еднократна употреба. Изхвърлете я незабавно, защото иначе рискувате при следващата употреба да се самозаразите с много повече активирани от топлото вируси. Така хремата ви ще продължи по-продължително време.
Полезно е да се слага маска на носа
ВЯРНО! Ако имате респираторно заболяване, маската пречи да се разпространяват микробите при кашляне и по този начин предпазвате околните. Това е особено важно, когато в стаята има деца. Трябва да се ползва хирургическа маска или такава за еднократна употреба. Внимание: маската трябва да се сменя на всеки четири часа или когато се навлажни.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment