Повечето деца обичат животните и мечтаят за собствен четириног приятел. Някои се съгласяват и на хамстер, но други настояват за куче, а трети – дори за кон. Струва ли си да отказвате на децата (поне възможните варианти)? И ако се съгласите да вземете животинка, какви са нюансите, които трябва да имате предвид?
Желанието на детето да се сдобие с пухкаво създание първоначално е мотивирано от стремежа му да получи още една играчка. И това е нелош повод да научим хлапето на основни неща за човешките взаимоотношения. Все пак, за да се грижи за домашния любимец, детето трябва да стане отговорно, да се научи да бъде справедливо и добро, да се справя със своя егоизъм, като отчита не само своите интереси, но и интересите на друго живо същество.
Важни истини за живота
Много родители възприемат факта, че животните живеят кратко (в сравнение с човешкия живот), като аргумент да не разрешат на детето да си отглежда любимец. И всичко това – от съвсем добронамерени подбуди – за да предпазят малкото дете от стреса и неминуемата загуба. Но в същото време осъзнаването на механизмите на живота и смъртта играе немалка роля в развитието на детето. Преживяната във връзка със загубата на питомеца трагедия би се превърнала в урок за в бъдеще и би му помогнала да направи още една крачка към живота на зрял човек.
Разрешаване на проблеми
Към чисто възпитателния момент можем да добавим и това, че зверчето ще помогне на детето да се справи с евентуални психологически проблеми. Притежаването на домашен любимец повишава самомнението на детето, което е много важно. И обратно: когато твърде вглъбеното в себе си дете има за кого да се грижи, става по-внимателно към околните.
За децата, които имат говорни проблеми, е изключително полезно да си общуват с папагал. Докато се опитва да научи птичката да говори, детето се тренира, като постоянно повтаря думите. Невропатолозите потвърждават благотворното влияние на папагалите върху децата, които страдат от заекване, неврози, депресии и невродермит. Птиците облекчават тези състояния, а понякога дори помагат за излекуването им. Доказано е и че децата, израснали в дом с животни, практически са застраховани срещу алергии в бъдеще. Те боледуват по-рядко, отнасят се по-оптимистично към живота и по-лесно се приспособяват към нови обстоятелства.
Add comment